Odavam börsielekter langetas augustis üldteenuse hinda

Augusti soodsama börsihinna tõttu oli võrguettevõtjate keskmine üldteenuse hind 12 protsenti odavam kui juulis. Seda vaatamata elektri üldteenuse osutajate keskmise marginaali tõusule 15 protsendi võrra, 0,80 eurolt 0,92 eurole, näitab elektrilepingu sõlmimise portaali Energiaturg.ee analüüs.

„Üldteenuse marginaal on kolme suurema võrguettevõtja puhul endiselt kolm korda kõrgem kui börsimarginaal. Augustis langes börsihind enamasti EstLink 2 korralise hoolduse lõppemise tõttu, kuigi lühiajalisi katkestusi oli ka augustis. Kui augustis oli Soome piirkonnaga hinnavahe ainult 0,72 eurot MWh kohta, siis EstLink 2 hoolduse tõttu oli see juulis koguni 7,36 ehk enam kui kümnekordne,“ märkis Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm.

Tamm lisas, et keskmine marginaali tõus oli enamasti tingitud väiksemate võrguteenuse osutajate nagu Kuvart OÜ, Entek AS, OÜ Veerenni Jaotusvõrk jt suurematest marginaalidest.

Suuremate võrguettevõtjate üldteenuse marginaal langes augustis neli protsenti. Kilovatt-tunni kohta oli see kõige madalam VKG Elektrivõrkudel, 0,67 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid Eesti Energia (Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja) 0,76 ja Imatra Elekter 0,80 sendise marginaaliga.

Kõige soodsam üldteenuse marginaal oli augustis võrguettevõtjatel AS Anne Soojus ja Maardu Elekter AS, 0,24 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga. Kõige kallim marginaal oli Kuvart OÜ-l, 3,12 senti ühe kWh kohta koos käibemaksuga.

Näiteks 10 000 kWh aastatarbimisega eramu omanikud maksid üldteenuse kasutajatena keskmiselt 5 eurot rohkem kui kõige populaarsema börsipaketi tarbijad ja kõige levinuma fikseeritud hinnaga paketi kasutajatega võrreldes 0,92 eurot vähem. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.