„Siinkohal peab kindlasti rõhutama sõna kodutarbijate jaoks, kuna ettevõtete ja kodaomanike tarbimisharjumused on sedavõrd erinevad nagu börsihinnad igal tunnil. Lisaks ei pakuta kodutarbijatele atraktiivseid fikseerituid pakette, kuna lepinguid saab leppetrahvita 30-päevase etteteatamisega lõpetada ning tarbimismaht on väga väikene. Äritarbijate puhul julgeks väita, et möödunud aastal, kel õnnestus sõlmida soodne fikseeritud hind, oli börsihinna suhtes võidus“, ütles Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm.
Kui 2013. aastal oli börsipakett keskmiselt 5% soodsam enamlevinud fikseeritud paketist, siis 2014. aastal tervelt 15% ning 2015 aastal ulatus hinnavõit juba 24 protsendini. Põhjus, miks hinnavahe algusaastail suurenes kahe erineva paketi vahel, kuid möödunud aastal drastiliselt vähenes, peitub selles, et börsihinnad langesid kiiremini kui pakutavate fikseeritud pakettide hinnad. Möödunud aastal keskmine börsihind aga tõusis aastases võrdluses 6,4%, kuid fikseeritud hind aastase lepingu puhul ei muutunud ning ka käesoleval aastal on fikseeritud hinnad vähem tõusnud kui börsihinna tõus ehk olukord on vastupidine aastatetagusele. Küll aga julgeks arvata mineviku baasilt, et börsihind jääb kodutarbijate jaoks soodsaimaks variandiks just tema väiksuse ja lepingu lõpetamise tingimuste tõttu ka edaspidi, äritarbijatel aga on rohkem võimalusi ja raskemad otsused vaja langetada.
Aastase tarbimisega 1750 kWh väikekorter säästis keskmiselt 10 eurot aasta kohta, elektriküttega eramu tarbimisega 22 500 kWh aga lausa 128 eurot. Kui möödunud aastal ei olnud ühte kuudki, mil börsipakett oleks kallim olnud, siis möödunud aastal jaanuaris ja novembris nägime kõrgeid börsihindu ning fikseeritud paketi tarbijad olid võidus.
Artikli kirjutamise hetkel pakuvad soodsamaid ettemaksuta börsimarginaale Alexela Energia ja 220 Energia ning fikseeritud pakettides lisandub veel ka Eesti Gaas. Endale soodsaima paketi leidmisel tasuks kasutada võrdlusportaale, kus paari hiireklikiga on võimalik kogu võrdlus ära teha ning lepingki sõlmida.