Konkurentsiamet: Elektrilevi peab võrgutasusid vähendama

Konkurentsiamet tuvastas, et Eesti Energiale kuuluva Elektrilevi rakendatavad võrgutasud ei ole kulupõhised ning tegi ettevõtjale 22. detsembril vastavasisulise ettekirjutuse, milles nõuab tasude langetamist. Elektrilevi lubas, et esitab hinna langetamise taotuse tähtajaks.

Konkurentsiamet nõuab, et võrgutasu peab langema 6,7 protsenti.

Kuna võrgutasude osakaal moodustab lõpphinnast 50-55 protsenti, siis sellega peaks keskmisele kodutarbijale elektri lõpphind langema 3,6 protsenti, teatas amet.

Peamiseks põhjuseks, miks Elektrilevi võrguteenuse hind peab langema, on võrgukadude vähenemine. Tänaseks on ettevõtja saavutanud olukorra, kus võrgukaod on vähenenud 4,5 protsendini, märkis amet. Seda on oluliselt mõjutanud ka kaugloetavatele arvestitele üleminek. Samuti mõjutab hinna langust kadude elektri hinna vähenemine, sest võrreldes eelnevate aastatega on elektri börsihind oluliselt langenud.

soccer livescores live football scores oddslot live soccer results

Kolmandaks põhjuseks, miks võrgutasu peab alanema, on langenud intressimäärad, mis on aluseks ettevõtja poolt teenitava kasumi arvutamisel.

Konkurentsiamet ootab 2017. aasta 31. jaanuariks Elektrilevi OÜ taotlust, millega esitatakse ametile kooskõlastamiseks kulupõhised võrgutasud.

Ekspert: Elektrilevi muutis viimati oma võrgutasu kolm aastat tagasi

Elektrimüüjate pakkumisi vahendava portaali Energiaturg.ee tegevjuhi Pirmin Tamme sõnul muutis Elektrilevi oma võrgutasusid viimati kolm aastat tagasi ja selle ajaga on turul palju toimunud.

“Viimati on Elektrilevi oma võrgutasusid muutnud 23. detsember 2013 ehk siis kolm aastat on möödas, mis on vaikimisi ka maksimum periood konkurentsiameti juhendites,” ütles Tamm BNS-ile. “Seega igati õigustatud järelepärimine, hinnadünaamikas, intressides ja kadudes on selle ajaga tõepoolest palju muutusi toimunud,” lisas ta.

Vaadates teisi suuremaid võrguettevõtjaid, siis võib VKG Elektrivõrke Tamme sõnul lähiajal samasugune saatus oodata.

Elektrilevi lubab tähtajaks hinna langetamise taotluse esitada

Elektrilevi selgitas konkurentsiameti teadet kommenteerides, et nad on viimastel aastatel tunduvalt oma efektiivsust kasvatanud.

“Oleme suutnud viimase viie aasta jooksul hoida ettevõtte püsikulud samal tasemel vaatamata ümbritseva keskkonna kallinemisele. Samuti on investeeringud kaugloetavatesse arvestitesse ja nutikasse tehnoloogiasse vähendanud elektrivõrgu kadusid viiendiku võrra. Saavutatud tulemused ja ettevõtte kulude kokkuhoiu soovime tuua tarbijateni läbi väheneva võrguteenuse hinna,” ütles Elektrilevi kommunikatsioonispetsialist Maret Reinumägi.

Elektrilevi teatel esitasid nad konkurentsiametile materjalid ettevõtte kulude läbivaatamiseks juba tänavu 1. märtsil ning protsessist valdav osa on praeguseks läbitud.

“Esitame konkurentsiametile tähtajaks hinna langetamise taotluse ja anname sellest kindlasti meedia kaudu ka laiemale avalikkusele teada,” lubas Reinumägi.