Keskmine fikseeritud hind Äritarbijatele langes aastases võrdluses 6% kui börsihind tõusis vastupidiselt 6%, näitab sõltumatu energiaportaali Energiaturg.ee analüüs.

„Aastad ei ole vennad on ammu teada tõde, mida näitasid samuti ka viimased kaks aastat elektribörsidel. Tihtipeale võetakse kuldreeglina olukorda, kus kevadel on kõige mõistlikum aeg tulevaseks aastaks elektrihind fikseerida, kuid vaadates viimase kahe aasta hinnadünaamikat, siis reeglid pole paika pidanud“, ütles Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm.

Capture

Äritarbija, kes oleks kevadel 2016. aastaks fikseeritud hinnaga lepingu sõlminud, oleks hinna mõistes hävinud aasta lõpuga võrreldes üle 6 €/MWh kohta. Vastupidiselt 2017. aastaks lepingut kevadel sõlmides oleks võitnud üle 8 €/MWh kohta. Hinnavahed miinimumi ja maksimumi vahel on suurenenud, 2016. aasta tulevikutehingu puhul oli see 9,27 €/MWh kohta, kuid 2017. aasta kohta juba 13,52 €. Kõik see kokku on Äritarbijate jaoks otsustamise väga keeruliseks teinud, kuna minevikule tugineda ei saa ning tulevikku keegi ennustada ei oska. Valel ajal lepingut sõlmides võib rahaliselt kõvasti kaotada!

NB! Graafikul on kujutatud tulevikutehingute hinnad, mis on alustalaks fikseeritud hinnale Äritarbijatele. Keskmine Äritarbija peaks antud hindadele 4 €/MWh kohta juurde lisama, mis sisaldab bilansihaldusteenust, tarbimisgraafiku kulu, ärikulusid ja –kasumit. Energiaturu Klientidel on marginaalid vahemikus 2,44-5,28 €/MWh, olenevalt tarbimisgraafikust ja mahust.

Keskmine tulevikutehingu tase möödunud aastal oli 32,36 €/MWh kohta ehk keskmine Äritarbija oleks 2017. aastaks saanud fikseeritud hinna 36,36€/MWh. Energiaturg fikseeris keskmiselt oma portfelli tasemelt 30,23 €/MWh, saavutades seega keskmisest turuhinnast 2 €/MWh kohta soodsama hinna ja seda tänu hajutatud portfellistrateegiale.

Energiaturg fikseerib hinna viies erinevas osas ehk kõik munad ei ole ühes korvis. Tänu sellele saame osa erinevatest soodsatest turuhindadest ning Äritarbijatel on alati kindel ja hea elektrihind ning valet otsust ei ole võimalik teha!