Energiaturg.ee: börsipakett oli novembris 6 protsenti soodsam

Populaarseima börsipaketi elektritarbijad maksid avalike hinnakirjade järgi novembris 6 protsenti väiksema arve kui levinuima fikseeritud hinnaga paketi kasutajad, näitab sõltumatu elektripakettide võrdlusportaali Energiaturg.ee statistika. Ligi 250 000 tarbijat, kelle üheaastane leping kaotab aasta lõpus kehtivuse, peaksid oma edasise elektrilepingu osas valiku langetama hiljemalt 10. detsembril.

„Börsihind olid novembris stabiilne ning anomaaliaid ei esinenud. Soodsat börsihinda toetas normaalsest suurem pealevool hüdrojaamade reservuaaridesse. Kuigi reservuaaride täituvus on veidi langenud, on see mediaantasemele lähemal kui kuu aega tagasi. Samuti ei esinenud novembris suuremaid avariisid või hooldustöid ning tuumaelektri stabiilne toodang toetas madalaid hindu,“ ütles Energiaturg.ee juhtiv analüütik Pirmin Tamm.

Börsi- ja fikseeritud paketi võrdlus näitab, et novembris oli näiteks 1750 kWh aastatarbimisega korteril börsihinnaga pakett koos käibemaksuga 0,54 eurot odavam kui enimvalitud fikseeritud pakett. Elektriküttega eramu, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, pakettide hinnavahe oli novembris 6,97 eurot börsipaketi kasuks. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.

Tamm juhib ka tähelepanu, et ligi 250 000 tarbija üheaastased elektrilepingud kaotavad aasta lõpus kehtivuse ja praegu on tarbijatel viimane aeg uurida, millistel tingimustel nende leping lõpeb või pikeneb. „Tarbijatel tuleb arvestada, et uue lepingu sõlmimise korral tuleks see sõlmida hiljemalt 10. detsembril,“ täpsustas Tamm.

Energiaturg.ee võrdles eraklientide seas kahte seni kõige populaarsemat elektripaketti. Arvutused põhinevad aastasel tarbimisel, kus kahe paketi võrdluses hinnavahede selgitamiseks jagatakse tarbimine kuude lõikes 12ks võrdseks osaks. Arvutuste aluseks on võetud eelmise aasta detsembris Eesti Energia poolt 12-kuulisele paketile pakutud fikseeritud ühetariifne elektrihind ja 220 Energia ilma ettemaksuta börsihinnaga marginaali aritmeetiline keskmine, mis Eesti Energia avalike hinnakirjade järgi detsembris oli 5,845 senti/kWh ja 220 Energial vastavalt 0,2425 senti/kWh. Hindade arvutamisel on aluseks võetud Elektrilevi tüüpkoormusgraafik ja Nord Pool Spoti Eesti hinnapiirkonna 2013. aasta novembrikuu tunnihinnad.