Elektrituru 2014 kokkuvõte

Börsihind jätkuvalt kodutarbijatele soodsaim!

2013. aastal oli börsipakett keskmiselt 5% soodsam kui enimlevinud fikseeritud pakett ning keskmine hinnavõit aastas väikese korteri puhul jäi viie euro ligidale ning elektriküttega eramu puhul üle 60 euro.

2014. aastal oli börsipakett tervelt 15% soodsam ning hinnavahed korteri puhul ulatusid üle 15 euro ning eramute puhul lausa pea 200 euroni aastas. Tähelepanuväärne on fakt, et möödunud aastal oli kõikidel kuudel börsihind soodsam fikseeritud hinnast ning erinevalt 2013. aastast, oli kalleim elektriostuviis fikseeritud pakett Üldteenuse asemel.

Üldteenus soodsam tänu madalatele börsihindadele

Üldteenus oli keskmiselt 10% soodsam kui fikseeritud pakett

2013. aastal oli kalleim elektriostuviis Üldteenus, olles 5% kallim kui fikseeritud pakett ja 9% kallim kui börsipakett. Möödunud aastal see-eest oli kalleim elektriostuviis fikseeritud pakett, olles 10% kallim kui Üldteenus ning 15% kallim kui börsipakett.

Üldteenuse marginaalid suurimate võrguettevõtjate seas langesid

Suurimate võrguettevõtjate seas oli 2013. aastal soodsaim Üldteenuse pakkuja VKG Elektrivõrgud OÜ, möödunud aastal aga Elektrilevi OÜ nimetatud müüja Eesti Energia AS. Keskmiselt langes marginaal 8%, kuid mõju Üldteenusele terviklikuna oli väikene, kuna keskmiselt moodustas marginaal lõpphinnast kõigest 13%. Üldteenuse hinnalangus oli tingitud just madalatest börsihindadest, kuna börsihind oli möödunud aastal seni avatud turu soodsaim, langedes aastaga tervelt 13%.

Börsilainel praktiliselt muutusteta

Aasta algul langetas pisut börsipakettide hindu Eesti Gaas, ning marginaali tõstis Saku Maja. Aprilli alguses lisandus uue börsipaketi pakkujana Elektrum Eesti ning augusti alguses lisandus tema poolt ka veel teinegi pakett. Tõenäoliselt selle tulemusele reageeris 220 Energia, tuues samuti oktoobri lõpus turule uue paketi. Peale pakettide lisandumise, marginaalid aasta jooksul praktiliselt ei muutunud ning jätkuvalt pakub 220 Energia börsipakettide seas soodsamaid marginaale avalike hinnakirjade järgi.

weekend football betting tips uk oddslot today expert football predictions uk

Energiaturg.ee portaali iseteeninduse kasutajatele pakub Imatra Elekter teatud tarbijagruppidele soodsaimat börsimarginaali, millega saab tutvuda SIIT.

2015. aasta esimeste nädalate jooksul pakub soodsamaid fikseeritud hindu samuti 220 Energia. Möödunud aasta lõpus ehk kuni 10. detsembrini, mil sai veel elektrilepingut käesolevaks aastaks sõlmida, olid soodsaimad fikseeritud paketi pakkujad avalike hinnakirjade järgi 220 Energia ja Elektrimüügi AS.

Suurimad hinnamuutjad möödunud aastal olid Eesti Energia ja Elektrum Eesti. Pea kõikide elektrimüüjate fikseeritud pakettide hinnatase tõusis või jäi samaks peale 10. detsembrit, mistõttu pole hetkel soodne aeg fikseeritud lepingu sõlmimiseks!