Börsipakett oli teises kvartalis aegade madalaim

Börsipaketi valinud elektritarbijad maksid avalike hinnakirjade järgi esimeses kvartalis keskmiselt 22 protsenti soodsama arve kui fikseeritud hinnaga paketi kasutajad, teises kvartalis tõusis see juba tervelt 27 protsendini, sealhulgas juunis ajalooliselt suurim vahe 32%, näitab sõltumatu võrdlusportaali Energiaturg.ee analüüs. Avatud turu vältel on kodutarbijate jaoks soodsam valik selgelt just börsipakett olnud.

„Börsihinnad on jätkuvalt madalad püsinud tänu soodsale ilmastikule. Temperatuurid Põhjamaades on jahedavõitu püsinud, mis on suvist tiputarbimist jahutuse näol piiranud ning teiselt poolt sademeid on rohkesti üle keskmise olnud, mis on omakorda pakkumust ehk nii-öelda tasuta toorainet oluliselt suurendanud. Lisaks kõigele on Norra mägedes veel väga palju sulamata lumikatet ehk hüdroressursse on piisavalt,“ ütles Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm.

Tänu madalatele börsihindadele, on jätkuvalt soodsad püsinud ka üldteenuse hinnad, mis olid esimeses kvartalis keskmiselt 15 protsenti soodsamad kui fikseeritud pakett, teises kvartalis 21 protsenti, üldteenus omakorda oli 9 protsenti kallim kui börsipakett. Kuude lõikes oli aegade madalaim börsikuu just juunikuu, mil börsihinnad näitasid absoluutset miinimumtaset ning vahe fikseeritud hindadega oli lausa 32 protsenti ning hinnad olid alla omaaegsete suletud turu hindade. Möödunud aasta esimese poolaastaga võrreldes on börsihinnad 11 protsenti langenud.

Suuremate üldteenuse osutajate üldteenuse marginaal ühe kWh kohta oli kõige soodsam esimeses kvartalis keskmiselt Eesti Energial (Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja), 0,49 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid VKG Elektrivõrgud 0,66-sendise marginaaliga ning Imatra Elekter 0,68-sendise marginaaliga. Teises kvartalis toimus mõningane hinnakasv ning  marginaalid samas järjestuses olid vastavalt 0,56 senti, 0,64 senti ja 0,72 senti koos käibemaksuga. Möödunud aasta esimese poolaastaga võrreldes on marginaalid 9 protsenti langenud.

Börsi- ja fikseeritud paketi võrdlus rahanumbrites näitab, et teises kvartalis säästis näiteks 1750 kWh aastatarbimisega korter börsihinnaga paketi puhul koos käibemaksuga 6,41 eurot võrreldes fikseeritud hinnaga lepinguga. Elektriküttega eramu, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, pakettide hinnavahe oli teises kvartalis lausa 82,39 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.