Börsipakett oli kolmandas kvartalis jätkuvalt soodsam, kuid hinnad on alates juunist tõusutrendis

Börsipaketi valinud elektritarbijad maksid avalike hinnakirjade järgi kolmandas kvartalis keskmiselt 24% vähem kui fikseeritud paketi tarbijad, mis on ühtlasi ka käesoleva aasta keskmine börsipaketi võit, näitab sõltumatu võrdlusportaali Energiaturg.ee analüüs. Avatud turu vältel on kodutarbijate jaoks soodsam valik selgelt just börsipakett olnud.

„Börsihinnad on jätkuvalt madalad püsinud tänu kõrgetele hüdroreservuaaride täituvusele Põhjamaades, eriti Norras,“ ütles Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm. Kindlasti ei tasu lasta end uinutada madalatest börsihindadest kui uuest normaalsusest, kuna ilmastiku pöördudes võime näha endiseid hindu.

Tänu madalatele börsihindadele, on jätkuvalt soodsad püsinud ka üldteenuse hinnad, mis olid kolmandas kvartalis keskmiselt 18 protsenti soodsamad kui fikseeritud pakett, mis omakorda olid 8 protsenti kallimad kui börsipakett. Võrreldes juunikuise madalpunktiga on septembrikuuks börsihinnad tervelt 16 protsenti tõusnud ning vahe fikseeritud hindadega langenud 22 protsendi peale. Möödunud aasta esimese kolme kvartaliga võrreldes on börsihinnad 18 protsenti langenud.

Suuremate üldteenuse osutajate üldteenuse marginaal ühe kWh kohta oli kõige soodsam kolmandas kvartalis keskmiselt Eesti Energial (Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja), 0,58 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid VKG Elektrivõrgud 0,64-sendise marginaaliga ning Imatra Elekter 0,76-sendise marginaaliga. Möödunud aasta esimese kolme kvartaliga võrreldes on marginaalid 9 protsenti langenud.

Börsi- ja fikseeritud paketi võrdlus rahanumbrites näitab, et kolmandas kvartalis säästis näiteks 1750 kWh aastatarbimisega korter börsihinnaga paketi puhul koos käibemaksuga 5,79 eurot võrreldes fikseeritud hinnaga lepinguga. Elektriküttega eramu, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, pakettide hinnavahe oli kolmandas kvartalis lausa 74,38 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.