Börsipaketi valinud elektritarbijad maksid avalike hinnakirjade järgi esimeses kvartalis keskmiselt 22 protsenti soodsama arve kui fikseeritud hinnaga paketi kasutajad, näitab sõltumatu võrdlusportaali Energiaturg.ee analüüs. Avatud turu vältel on kodutarbijate jaoks soodsam valik just börsipakett olnud.
„Börsihinnad on madalad olnud tänu olematule talvele ehk keskmisest kõrgematele temperatuuridele, tavapärasest suuremale sademete hulgale ning avarii- ja riketevabale perioodile. Antud sündmused on viinud meid olukorrani, kus ühelt poolt nõudlus püsib väiksena ning pakkumust on piisavalt, paralleeli võib tõmmata naftaturuga,“ ütles Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm.
Tänu madalatele börsihindadele, on soodsad püsinud ka üldteenuse hinnad, mis olid keskmiselt 15 protsenti soodsamad esimese kvartali jooksul kui fikseeritud paketid ning 8 protsenti kallimad kui börsipaketid. Kuude lõikes oli rahakoti vastu sõbralikum kuu just märtsikuu, mil börsihinnad näitasid absoluutset miinimumtaset ning vahe fikseeritud hindadega oli lausa 28 protsenti. Möödunud aasta sama perioodiga võrreldes on börsipaketid 10 protsenti langenud.
Suuremate üldteenuse osutajate üldteenuse marginaal ühe kWh kohta oli kõige soodsam esimeses kvartalis keskmiselt Eesti Energial (Elektrilevi nimetatud üldteenuse osutaja), 0,49 senti koos käibemaksuga, millele järgnesid VKG Elektrivõrgud 0,66-sendise marginaaliga ning Imatra Elekter 0,68-sendise marginaaliga. Möödunud aasta sama perioodiga võrreldes on marginaalid 6 protsenti langenud.
Börsi- ja fikseeritud paketi võrdlus rahanumbrites näitab, et esimeses kvartalis säästis näiteks 1750 kWh aastatarbimisega korter börsihinnaga paketi puhul koos käibemaksuga 5,23 eurot võrreldes fikseeritud hinnaga lepinguga. Elektriküttega eramu, mille aastane tarbimine on 22 500 kWh, pakettide hinnavahe oli esimeses kvartalis lausa 67,29 eurot. Hinnad sisaldavad käibemaksu, kuid tegemist on üksnes elektri maksumusega, ilma võrgutasude ja aktsiisideta.