Elektri- ja gaasimüüja vahetamine on lihtne - saad seda teha igal ajal tasuta.
Hea teadlik tarbija!
Oleme siin selleks, et aidata Sul leida lihtsalt ja kiiresti soodsaim elektri- või gaasipakett. Sinu võrguteenuse pakkuja on vastavalt Sinu elukohale määratud, kuid oma elektri- ja gaasikulusid saad Sina kontrollida ja igal ajal teenusepakkujat tasuta vahetada. Oleme tegutsenud Eesti elektriturul selle avamise hetkest, 2013. aastast alates ja senise statistika põhjal on kodutarbijad saavutanud suurima hinnavõidu just börsipaketi valikul.
Kasulikke otsuseid!
Elektrimüüjad arvutavad börsihinna kaalutud keskmise meetodil, kus korrutatakse läbi börsi tunnihind ja tunnitarbimine kogu kuu vältel. Kaalutud keskmine hind on enamasti kõrgem Nord Pool Spoti kodulehel kättesaadavast aritmeetilise keskmise teel arvutatud hinnast, kuna lisaks börsihinnale muutuvad ka tarbimiskogused. Kahetariifsete pakettide korral leitakse eraldi kaalutud keskmine hind nii päeva- kui ka öötarbimisele.
Kui Sa ei ole sõlminud elektrilepingut ühegi müüjaga, müüb Sulle elektrienergiat võrguettevõtja, kelle võrguga on Sinu elektripaigaldis ühendatud või tema nimetatud müüja. Väiketarbijale – kodutarbija, korteriühistu, korteriomanike ühisus või äritarbija –, kelle peakaitse on kuni 63 A, müüb võrguettevõtja või tema nimetatud müüja elektrit elektribörsi hinna, põhjendatud kulutuste ja mõistliku ärikasumi põhjal kujuneva üldteenusena. Ülejäänud äritarbijatele (üle 63-amprise peakaitsmega) müüb võrguettevõtja või tema nimetatud müüja elektrit avatud tarnena bilansienergia hinnaga, millele lisandub põhjendatud kulutuste summa.
Elektrimüüja vahetamine kui toiming on Sulle tasuta. Elektrimüüja vahetamisel võivad tekkida lisakulutused juhul, kui olemasoleva elektrimüüjaga sõlmitud lepingus on kokku lepitud leppetrahv ennetähtaegse lepingu lõpetamise eest. Samuti tuleks müüjavahetusega seoses tasuda eelmisele müüjale kõik võlgnevused.
Elektrimüüjat saad vahetada kord kuus. Uue lepingu saad sõlmida igal ajal, kuid reaalne vahetus toimub kuuvahetusel. Tuleb arvestada, et elektrimüüja vahetuse protsess ise võtab aega kuni 21 päeva. Seega, kui soovid, et müüjavahetus toimuks juba järgmise kuu algul, pead uue elektrilepingu sõlmima vähemalt 21 päeva enne kuu lõppu. Müüjavahetuse protsessi võib muuta pikemaks see, kui eelmise elektrimüüjaga sõlmitud lepingu lõpetamine on seotud pikemate tähtaegadega või lisakohustustega.
Kuni aastani 2013 ei olnud vajadust teha vahet võrguteenustel ja elektrimüügil, sest mõlema teenuse pakkujad olid tarbija jaoks kindlaks määratud. Elektrituru avanemisega olukord muutus. Turule tulid ja tulevad ka edaspidi mitmed elektrimüüjad, kes omavahel konkureerivad ja Sul on võimalus valida, kellelt elektrit osta. Võrguettevõtjat ei saa aga jätkuvalt valida, sest võrguteenuseid jääb osutama ettevõte, mille võrguga on tarbimiskoht ühendatud.
Elektrimüüjat saavad valida ja vahetada need tarbijad, kellel on võrguettevõtjaga sõlmitud kehtiv võrguleping. Võrgulepingu alusel toimub elektrienergia edastamine ja mõõtmine. Kui tarbimiskohas puudub kehtiv võrguleping, siis võrguettevõtja teenuseid ei osuta ning elektrimüüja elektrit müüa ei saa. Võrgulepingu olemasolu kontrollimiseks või võrgulepingu sõlmimiseks pöördu oma võrguettevõtja poole. Võrguettevõtjate teeninduspiirkondade kohta saad täpsemat infot Konkurentsiameti koduleheküljelt. Võrgulepingu olemasolu on võimalik kontrollida ka andmevahetusplatvormi kaudu (http://andmeladu.elering.ee/consumer/home).
Kui olete äsja soetanud uue eluaseme, maatüki, korteri või eramu, tuleks esimese sammuna sõlmida võrguleping piirkonna jaotusvõrguettevõtjaga. Jaotusvõrguettevõtjad elektriturul leiate Konkurentsiameti koduleheküljelt. Võrguettevõtja teavitab Teid võrgulepingu kehtivuse algusest, reeglina on see allkirjastamise hetkest järgneval päeval. Elektrileping tuleb alati sõlmida hiljemalt päev enne võrgulepingu kehtima hakkamist, et võrgu- ja elektrileping hakkaksid samast päevast kehtima. Kui elektrileping hakkab hiljem kehtima ehk kas järgmise või ülejärgmise kuu vahetusel, müüakse Teile seni elektrit Üldteenuse korras.