Tuleva aasta riigieelarve eelnõu läbis parlamendis esimese lugemise

NB! Sama nii majandus- kui siseuudisena. Täiendatud.

TALLINN, 24. oktoober, BNS – Riigikogus läbis kolmapäeval esimese lugemise järgmise aasta riigieelarve eelnõu, millele saab muudatusettepanekuid esitada 1. novembri õhtuni.

Täiskogu ees juba teisipäeval eelarvet tutvustanud rahandusminister Jürgen Ligi jätkas kolmapäevasel istungil parlamendisaadikute küsimustele vastamist. Rahandusministrile esitatud küsimused puudutasid muu hulgas lastetoetuste suurendamist, maksupettuste vähendamist ja õpetajate palgatõusu.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester esines riigikogu ees ettekandega rahanduskomisjoni senisest tegevusest 2013. aasta riigieelarve eelnõu menetlemisel. Ta ütles, et rahanduskomisjon alustas eelarve-eelnõu menetlemist seekord sellega, et kuulas kõigepealt valdkonnaministeid.

Sester andis ülevaate komisjonis siiamaani ministritega toimunud aruteludest ning märkis, et riigieelarve eelnõu esimese ja teise lugemise vahepeal on rahanduskomisjonil kavas kohtuda veel keskkonnaministri, sotsiaalministri ja kaitseministriga.

Rahanduskomisjoni esimehele esitatud küsimused puudutasid elektri hinnatõusu ja haldusreformi läbiviimist. Samuti esitasid parlamendisaadikud mitu küsimust seoses riigieelarve seaduse eelnõule parandusettepanekute tegemise tehnilise poolega.

Eelarve teemal võtsid sõna nii koalitsiooni- kui ka opositsioonipoliitikud.

Reformierakonna fraktsiooni esindaja Aivar Sõerd ütles, et avaliku sektori palgakasvu vahendite planeerimisel tuleb arvestada sellega, et põhiline osa neist tuleks struktuursete ümberkorralduste ja avaliku sektori senisest efektiivsema toimimise arvel.

“Nii sotsiaalkulude kui ka palgatõusu kulude näol on tegemist eelarve püsikuludega, mis kanduvad kohustusena üle järgmiste aastate eelarvetesse,” lausus ta, lisades, et nende kulude kavandamisel ei saa taganeda eesmärgist saavutada lähiaastatel lubatud eelarve ülejääk, selleks et taastada kriisiaastatel kahanenud reservid.

Tuleva aasta riigieelarve eelnõu kohaselt suurenevad valitsemisalade palgafondid 4,4 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindaja Eiki Nestor tõi riigieelarve tulude suurendamisest rääkides välja maksupettuste tõkestamise. “Võib ka mõelda teistele vahenditele, millega tulusid suurendada ja mida ka kahjuks riigieelarve arutelul tuluallikana kasutada ei saa,” lausus ta.

Nestor märkis, et maksupettuste tõkestamise teema on korduvalt kõne all olnud, kuid maksu- ja tolliameti selleks välja käidud ideed “ei tule kuidagi läbi ministri siia riigikogu töölauale”.

Nestor rääkis ka, et sotsid kavatsevad esitada riigieelarve eelnõule lastetoetusi puudutava muudatusettepaneku. Valitsusliidu kavandatud lastetoetuste tõusu reformi kohta ütles ta, et see maksab neli miljonit eurot aastas. “Meie poolt muudatusettepanekuks nimetatav lastetoetuste muudatus maksab 109 miljonit eurot aastas.”

Nestori sõnul saaksid need 60 000 last, kellele koalitsiooni plaanitav lastetoetuste reform toob järgmisel aastal toetuse tõusu üheksa eurot kuus, sotside muudatusettepaneku läbiminemisel kuus juurde 38 eurot. “Tõesti, see vajab ka raha. Ja see ei ole väike kulutus ja need ettepanekud me ka teeme.”

Alates järgmise aasta juulist lisanduvad vajaduspõhised lastetoetused. Koalitsioonierakondade kokkuleppe kohaselt tõstetakse suhtelises vaesuses elavate ühe lapsega perede lastetoetused senistelt 19,2 eurolt tuleva aasta juulist 28,8 euroni ning alates 2015. aastast kahekordseks ehk 38,4 euroni. Kahe lapsega perede vajaduspõhine toetus on tulevast aastast 57,5 eurot ning 2015. aastast 76,7 eurot kuus.

Eelarve eelnõu kohaselt suurenevad 2013. aasta riigieelarve tulud 163,1 miljonit eurot ehk 2,2 protsenti 7,5 miljardi euroni ning kulud 1,1 protsenti 7,7 miljardi euroni. Valitsussektori eelarvepositsioon on tuleval aastal veel 0,7 protsendiga sisemajanduse koguproduktist puudujäägis.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus. Talleta püsiviide.