Taastuvenergiatoetuste piiramine oleks tarbijale andnud 4-5 miljonit

TALLINN, 11. veebruar, BNS – Riigikogus seisma jäänud seaduseelnõu, millega oleks piiratud taastuvenergiatootjatele makstavaid toetusi, oleks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi arvutuste kohaselt säästnud jõustumise korral tarbijatele taastuvenergiatasude näol 4-5 miljonit eurot aastas.

"Kui elektri börsihind oleks näiteks 42 eurot megavatist, siis oleks hinnavõit 4-5 miljonit eurot, mis tarbijatel tuleks vähem maksta," ütles riigikogu majanduskomisjoni aseesimees, IRL-i kuuluv Toomas Tõniste BNS-ile, viidates ministeeriumi arvutustele. "Ka eelmine aasta madala hinnaga oleks tarbijad võitnud arvutuste kohaselt siin 300 000 – 400 000 eurot," lisas ta.

Majanduskomisjoni otsust elektrituruseaduse teine lugemine katkestada, mistõttu praegune parlament ei jõua seda vastu võttu, nimetas Tõniste "tagatubade põhjuseks". "Reformierakond on otsustatud seda mitte toetada, sest tootjatele see ei meeldi, nad on kogu aeg tahtnud, et see edasi lükkuks," väitis Tõniste.

Tõniste sõnul ei oleks eelnõuga mingit sisulist probleemi. "Sinna läks nüüd sisse see punkt, et kui börsihind langeb ja püsib alla 40 euro, siis tarbijad ei peaks rohkem maksma. See muudatus läks sinna komisjoni toel sisse, aga jällegi, see muudatus ei meeldi kindlasti tootjatele."

Tõniste lisas, et taastuvenergiatootjad saavad ülejäänud ettevõtjatega võrreldes nagunii korralikku toetust ja nii mitmedki ettevõtted on tarbijate arvel täiesti ülekompenseeritud. Seaduse vastuvõtmine praegusel kujul lõpetaks selle ära. "Kui keegi tahab seepeale kohtusse minna, siis mingu," märkis ta.

Millal ja mis kujul seadus ükskord vastu võetakse, ei osanud Tõniste prognoosida. "Nüüd tulevad uued inimesed riigikogusse, tulevad uued tuuled," ütles ta. "Ma usun, et mingi hetk ta tehakse lõpuks ära, aga mis sellest tuleb, ei tea."

Elektrituruseaduse muutmise eelnõu on riigikogu menetluses olnud üle kahe aasta.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, YYY (Elektri turg). Talleta püsiviide.