Swedbank: tarbimine jätkab kasvamist sissetulekutega samas tempos

TALLINN, 3. jaanuar, BNS – Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsiosakonna juhataja Kristjan Tamla sõnul kajastab novembrikuu tarbimine inimeste sissetulekute kasvu.

Tamla sõnul jätkus novembris jaemüügi kasv väga sarnases tempos varasemate kuudega. “Tarbitakse enam-vähem samas tempos sissetulekute ehk palga ja hõive kasvuga ning säästude vähenemist pole märgata – eraisikute hoiused, mis alates suve algusest olid olnud muutumatud, saavutasid novembris taas aegade kõrgeima taseme,” ütles analüütik. “Ajaloolises plaanis oleme jaemüügi mahtudes täna 2008. aasta lõpu tasemel, kuid ligi üheksa protsendi võrra madalamal võrreldes buumi tipuga 2007. aastal.”

Kuna eelmise aasta alguses näitas jaemüük enam kui kümneprotsendilist aastakasvu, muutub seniste kasvunumbrite säilitamine Tamla sõnul keerulisemaks. “Aasta esimestel kuudel võib ka elektrituru avanemisest tingitud ajutiselt kiirenev inflatsioon reaalseid tarbimismahte natuke pärssida.” lisas Tamla. “Mingit jaemüügi suurt kukkumist pole hetkel küll oodata, pigem jätkub kasv natuke madalamas tempos.”

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusanalüüsi talituse peaspetsialist Karel Lember märkis ministeeriumi kommentaaris, et Eesti jaemüük jätkas vastupidiselt üldisele trendile Euroopas ka novembris korraliku kasvuga. “Peamiseks vedajaks olid toidukaubad, mille müügimahtude kasv on kiire hinnatõusu tõttu olnud eelnevatel perioodidel teistest segmentidest mõnevõrra tagasihoidlikum,” ütles Lember.

Kuigi oktoobri näitajad viitasid võimalikule aeglustumisohule, kujunes november Lemberi sõnul jaesektorile võrdlemisi tugevaks kuuks. “Üheks põhjuseks on siin ilmselt ka inimeste kasvav laenuvõime. Näiteks liisingu uusmüük suurenes Eesti panga andmetel novembris aastaga 49 protsenti ning tarbimislaenude käive viiendiku võrra,” märkis Lember.

Samas on inimesed Lemberi sõnul laenuvõtmisel ratsionaalsemad. “Krediitkaartidega kulutatud summad jäid novembris aastataguse perioodiga samale tasemele ning võimaluste avardudes eelistatakse madalama intressiga laenutooteid,” ütles Lember. “Kuigi hoiuseintressid on madalad ja jäävad tunduvalt alla inflatsioonile, jätkavad kodumajapidamised säästmist.” Novembris jõudis kodumajapidamiste hoiustejääk taas uuele rekordtasemele, kasvades aastaga seitse protsenti 4,6 miljardi euroni.

Sõidukikaubanduses hoog rauges novembris mõnevõrra ning aastane mahtude kasv püsivhindades jäi 13 protsendi juurde ning müügitulu suurenes viis protsenti, mis on aasta keskmisest oluliselt madalam. “Siin on üheks põhjuseks võrdlemisi kõrge baastase, kui absoluutmahtusid vaadata oli november käibe poolest siiski sõidukikaubandusettevõtetele 2012. aasta paremuselt teine kuu,” ütles Lember.

Samas näitab mootorikütuse müügimahu jätkuv kasv Lemberi hinnangul majandusaktiivsuse tõusu. Kokku suurenes novembris mootorikütuse müük üheksa protsenti ja sektori ettevõtete müügitulu 20 protsenti.

2013. aasta algul on ministeeriumi hinnangul jaekaubanduses oodata senise trendi jätkumist ja kasv jääb oluliselt kiiremaks Euroopa keskmisest, kuid viimaste kuude keskmist tõenäoliselt enam ei ületa. Samas sõltuvad arengud ministeeriumi hinnangul väga palju ka palgatõusu jätkumisest ning üldisest keskkonnast, mistõttu ei saa välistada nii positiivseid kui ka negatiivseid üllatusi.

Statistikaameti andmetel suurenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 2012. aasta novembris 2011. aasta novembriga võrreldes püsivhindades kuus protsenti 357,2 miljoni euroni.

Müügi kasvu mõjutasid enim toidukaupade kauplused, kus jaemüük suurenes viis protsenti, teatas amet.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus, Riik. Talleta püsiviide.