Swedbank: tarbijahindade kasvu mõjutas välismaine hinnasurve

TALLINN, 8. jaanuar, BNS – Swedbanki Balti investeerimiskeskuse analüüsiosakonna juhataja Kristjan Tamla sõnul mõjutasid tarbijahindade kasvu eelmisel aastal peamiselt välismaised hinnasurved: aasta alguses kallines rahvusvahelistel turgudel kütus ning suvekuudel tegid järsu hüppe toiduainete hinnad.

Lisaks mõjutas imporditavate kaupade hinnakasvu terve aasta esimese poole nõrgenenud euro vahetuskurss, märkis Tamla oma kommentaaris 2012. aasta tarbijahinnaindeksi (THI) kohta.

“Edaspidi on oodata välismaiste hinnasurvete järkjärgulist taandumist. Rahvusvahelistel kütseturgudel on nõudlus ja pakkumine praegu suhteliselt hästi tasakaalus ning uut suurt kütusehindade hüpet pole hetkel oodata. Samuti on viimastel kuudel aset leidnud euro vahetuskursi kallinemine,” rääkis Tamla.

Sisemaised hinnasurved on analüütiku sõnul seevastu aga sel aastal suurenemas. Lisaks elektrienergia kallinemisele, mis peaks hinnataset tõstma ligikaudu ühe protsendi võrra, on aasta jooksul kerkimas ka tubaka ning alkoholi aktsiisimäärad, lausus ta. “Ei saa ka välistada, et palgakasvu ja tootlikkuse vahekord nihkub rohkem inflatsioonisurveid suurendavas suunas,” ütles Tamla.

Kokkuvõttes peaks Tamla hinnangul 2013. aasta keskmine tarbijahindade kasv jääma siiski madalamaks kui eelmisel aastal, kuid see hakkab selgemalt esile tulema aasta teisel poolel.

Statistikaameti teatel tõusis möödunud aastal tarbijahinnaindeks 2011. aasta keskmisega võrreldes 3,9 protsenti. Möödunud aasta detsembris olid tarbijahinnad 0,1 protsenti madalamad kui sama aasta novembris ja 3,5 protsenti kõrgemad kui aasta varem detsembris.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus, Riik. Talleta püsiviide.