Swedbank: pere-eelarvet koormab sügisel 11-protsendine kütte hinnatõus

TALLINN, 26. september, BNS – Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse teatel mõjutab pere-eelarvet sügisel täiendavalt kodukulude tõus, kuna võrreldes mulluse kütteperioodiga tuleb tänavu arvestada 11-protsendise kütte hinnatõusuga.
Tallinnas on alates oktoobrist uus soojuse piirhind 82,6 eurot megavatt-tunnist ehk eelmise talve kütteperioodiga võrreldes tuleb hinnatõusuks 11,1 protsenti, märkis teabekeskus. “Hinnad tõusid juba aasta alguses, ehk arvestada tuli nii kütte, gaasi- kui ka elektrienergia hinnatõusuga, nüüd ootab ees järjekordne kulutuste kasv,” ütles teabekeskuse juht Anne Sägi.
Sägi sõnul panevad kasvavad kodukulud keerulisse olukorda iseäranis need inimesed, kes teenivad keskmisest madalamat palka või kelle peres on ülalpeetavaid, samuti need, kes elavad pensionist.
Baltimaade teiste pealinnadega võrreldes on kütte hind Tallinnas aga keskmine, märkis teabekeskus. Riias tuleb kütte piirhinnaks koos käibemaksuga 73,08 eurot megavatt-tunnist ja Vilniuses 90 eurot megavatt-tunnist.
Teabekeskus soovitab inimestel küttekuludega juba ette arvestada, et ei tekiks olukorda, kus maksmata arved kuhjuvad ja kevadel on kütteperioodi lõppedes endistviisi tasumata võlad ootamas. Samuti ei tasu eeldada, et suured küttearved puudutavad üksnes kolme talvekuud. “Näiteks ühetoalises keskküttega korteris tuli eelmisel aastal maksta detsembris kütte eest 35 eurot, märtsis aga saabus kõige kopsakam arve, 86,5 eurot, ning veel maikuuski tuli kodusoojuse eest maksta veidi alla 30 euro,” selgitas Sägi.
Ta lisas, et enamasti tuleb kõige suuremate küttekuludega pere-eelarves arvestada jaanuaris ja veebruaris, ent ka külmal detsembrikuul tuleb arvestada korraliku küttearvega.
Üks võimalus suurte küttearvete vähendamiseks on teabekeskuse teatel energiasääst ehk elamu renoveerimine ning hoone küttesüsteemide rekonstrueerimine.
“Päris kindlasti on oluline paigaldada korteripõhised soojaarvestid, et inimene saaks maksta täpselt nii palju, kui ta toasooja tarbib,” märkis Sägi. Tema hinnangul peaksid elanikud ise ka korteriühistus aktivsemalt kaasa rääkima ja otsima võimalusi elamu tervikrenoveerimiseks.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektri turg. Talleta püsiviide.