Sutter ei näe põhjust Elektrilevi eraldamiseks Eesti Energiast

TALLINN, 7. märts, BNS – Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ei näe põhjust eraldada Elektrilevi Eesti Energiast, kuivõrd tema sõnul on kahe ettevõtte ühe üksusena toimimine efektiivsem.

"Võrguteenus on ikkagi meie põhiäri. Erinevaid mõtteid on käinud selle eraldamise osas, aga sellel minu hinnangul peaks olema kas kliendi või omaniku jaoks mingisugune põhjendus, miks seda teha. Ma täna ei ole suutnud kumbagi veel enda jaoks välja mõelda," ütlses Sutter BNS-ile.

Lähtuvalt elektrituruseadusest ei saa Eesti Energia otseselt sekkuda Elektrilevi tegevusse. "Aga ei tähenda, et mitme ettevõtte peale ei saaks ühiselt teha väga kulukaid süsteeme, mis annavad hulga ökonoomikat," rääkis Sutter.

"Kui [eraldamine] on eesmärk omaette, on see kindlasti teostatav, aga kes sellest võidab? See tähendab lisakulusid ja lisainvesteeringuid, mis tähendab omanikule vähem dividendi ja kliendile kallimat võrguteenust. Miks seda peaks tegema, mul ei ole siin endale head põhjust," lisas ta. "Elektrilevi on Eesti Energia grupi koosseisus väga hästi arenenud, täitnud kõiki temale pandud ootusi korralikult. Mida me paremaks saame kui me seda teeme?"

Möödunud aasta keskel ütles Eesti Energia endine juht Sandor Liive, et kui energiafirma muu tegevus on vabaturuäri, siis ta pole kindel, et ettevõttel peaks olema monopoolne võrguäri. "Meie jaevõrguettevõte Elektrilevi ei aita kuidagi põlevkiviõlitehast käima panna, aga me oleme rahvusvahelistel rahaturgudel võlakirjade või laenudena kaasanud üle 700 miljoni euro. Raha on kaasanud Eesti Energia grupp," ütles Liive.

Elektrilevi on suurim jaotusvõrguettevõte Eesti enam kui 30 võrguettevõtte seas. Ettevõte toob elektri põhivõrguseadmetest kodude ja ettevõteteni pea kõikjal Eestis, välja arvatud suurematest aladest Läänemaa, Viimsi ja Narva. Elektrilevi haldab ligikaudu 64 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, YYY (Elektri turg). Talleta püsiviide.