Rootsi suursaadik taunib taastuvenergia toetuste kärpimist

TALLINN, 7. detsember, BNS – Eesti valitsuse otsus kärpida taastuvenergia toetusi pani Rootsi suursaadiku Jan Palmstierna kirjutama murekirja majandusministrile, kuna säärased otsused on tema sõnul kahjulikud siin tegutsevatele välismaistele energiatootjatele, kirjutab Saarte Hääl.

Palmstierna toob näiteks Saaremaal tegutseva ettevõtte Baltic Wind OÜ, mis kuulub rootslastele ja millele kuulub siin kaks tuugenit.

Suursaadik märgib, et ettevõtjad pöördusid tema poole murega, et nende 10-aastane töö Saaremaal saab sellise otsuse tõttu tagasilöögi. Nasval tuugeneid omav Baltic Wind on suursaadiku sõnul teinud märkimisväärseid investeeringuid. Rootsi suursaadik vahendab firma muret, et valitsuse säärane käitumine on mõistetamatu, kuna tootjatele oli varem antud lubadus, et toetuse maht ei vähene 12 aasta jooksul pärast tootmise alustamist, kirjutab leht.

Firma plaanid olid saadiku sõnul tehtud kuni 25-aastaseks perioodiks ning seega on olulised ka taolised lubadused.

Valitsuse varasemate lubaduste murdmine, mis puutub taastuvenergia toetusse, annab suursaadiku arvates ka väga halva signaali teistele Rootsi investoritele, kes Eestis tegutsevad, ja vähendab oluliselt usaldust Eesti seadusandluse vastu.

Valitsus esitas oktoobri lõpus riigikogule elektrituruseaduse muudatuse, millega on kavas kärpida taastuvenergia toetuste mahtu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul 18 protsenti. Ministeeriumi esitatud eelnõu kohaselt on toetatav elektrikogus sõltuv taastuvenergia eesmärgist ning toetused on seotud elektrienergia ja süsinikdioksiidi turuhinnaga. Uus skeem hõlmab juba rajatud või rajamisel olevaid taastuvelektri tootmisüksusi.

Ministeeriumi teatel on eelnõus toodud toetusskeem taastuvenergia tootjatega saavutatud kompromisslahendus, mis hoiab võrreldes praegu kehtiva skeemiga tarbijatele 2020. aastani ministeeriumi hinnangul kokku kuni 300 miljonit eurot taastuvelektri eest makstavat tasu.

Tallinna toimetus, +372 610 8822, majandus@bns.ee

Baltic News Service

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus, Riik. Talleta püsiviide.