Pühajärve puhkekeskus rajab päikesepatareide pargi

TALLINN, 29. november, BNS – Tiit Vähile kuuluv Pühajärve puhkekeskus rajab vee soojendamiseks keskuse katlamaja katusele 400-ruutmeetrise päikesepatareide pargi, kirjutab Eesti Päevaleht.

Puhkekeskuse juhataja Jaak Raudsepp ütles lehele, et päikesepaneelide pargi rajamine oleks eraldi liiga kallis, kuid ettevõte peab nagunii ehitama uue katlamaja, millega koos tasub ettevõtmine ennast ära.

“Talvekuudel me päikesele eriti loota ei saa, kuid suvekuudel töötavad paneelid Eestis efektiivsemalt kui Saksamaal või Austrias, sest saame tänu põhjapoolsele asukohale kasutada palju pikemat päevaaega,” rääkis Raudsepp.

Päikesepargi rajamise esimes etapis pannakse uue katlamaja katusele üles kaks kolmandikku kavandatavast võimsusest, mis katab 10-15 protsenti puhkekeskuse energiavajadusest.

Külmutuskindla vedelikuga täidetud torud koguvad päikeseenergia ja soojendavad tarbevee 40-50 kraadini. Kuna hotellidele kehtivate nõuete kohaselt peab vee temperatuur olema 65 kraadi, siis köetakse puiduküttel kateldega soojust juurde.

Päikesepaneelide tarnija pole veel teada, esimeste töödena hakkab puhkekeskus veebruaris rajama süsteemi akumulatsiooniparki. Lisaks uurib keskus, et kas tulevikus on võimalik kasutusele võtta ka elektrienergiat tootvad päikesepaneelid.

Tallinna tehnikaülikooli teadur Andri Jagomägi ütles lehele, et uute päiksepaneelide parkide rajamine on hea uudis, sest mida rohkem neid soetatakse, seda odavamaks see tehnoloogia muutub. Kuna Eesti asub suhteliselt päikesevaeses asukohas, muudab see päikesepaneelide kasutamise lahendused suhteliselt kalliks. Traditsioonilised energiaallikad on märgatavalt odavamad.

“Kasu võidavad päikesepaneelidest ennekõike sellised asutused, kes vajavad suurel hulgal sooja vett aasta ringi, ka suvel,” märkis ta.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.