Novembris ületas kaupade eksport importi

TALLINN, 10. jaanuar, BNS – Statistikaameti teatel eksporditi Eestist mullu novembris kaupu jooksevhindades 1,15 miljardi euro ja imporditi Eestisse 1,14 miljardi euro eest, kaubavahetuses tekkis ülejääk ehk ekspordikäive ületas importkäivet 15 miljoni euro võrra.

Viimati oli kuises arvestuses kaubavahetus ülejäägis 2010. aasta veebruaris, mil eksport ületas importi 17 miljoni euro võrra, märkis amet oma teates.

2012. aasta novembris kasvas võrreldes 2011. aasta novembriga kaupade eksport Eestist üheksa ja import kolm protsenti.

Eestist eksporditi novembris enim masinaid ja seadmeid, põllumajandussaadusi ja toidukaupu ning mineraalseid kütuseid, sealhulgas bensiini, põlevkiviõli, elektrienergiat, vastavalt 30, 11 ja 11 protsenti Eesti koguekspordist. Ekspordi suurenemist võrreldes 2011. aasta novembriga mõjutas enim masinate ja seadmete väljaveo suurenemine 35 protsendi võrra. Viiendiku kasvas põllumajandussaaduste ja toidukaupade väljavedu. Samal ajal vähenes mineraalsete kütuste väljavedu 26 protsenti.

Novembris imporditi Eestisse kõige rohkem samuti masinaid ja seadmeid, põllumajandussaadusi ja toidukaupu ning mineraalseid kütuseid, vastavalt 32, 11 ja 11 protsenti Eesti koguimpordist. Võrreldes 2011. aasta novembriga kasvas oluliselt ehk 32 protsenti masinate ja seadmete sissevedu. Samas mineraalsete kütuste sissevedu vähenes kolmandiku.

Eestist eksporditi kaupu kõige rohkem Rootsi, järgnesid Venemaa ja Soome, vastavalt 18, 14 ja 13 protsenti Eesti koguekspordist. Eesti koguekspordi kasvu võrreldes 2011. aasta novembriga mõjutas enim väljaveo suurenemine Rootsi ja Venemaale, kasv vastavalt 78 ja 13 protsenti. Samas eksport USA-sse ja Soome vähenes vastavalt 44 ja kaheksa protsenti. Rootsi ja Soome eksporditi kõige rohkem elektrilisi seadmeid, puitu ja mööblit, Venemaale aga mehaanilisi seadmeid, jooke ja alkoholi ning orgaanilisi kemikaale.

Kõige rohkem imporditi kaupu Soomest – 14 protsenti Eesti koguimpordist, ning Rootsist ja Saksamaalt – kummastki 11 protsenti Eesti koguimpordist. Eesti koguimpordi kasvu mõjutas kõige rohkem sisseveo suurenemine Hiinast ja Leedust, kasv vastavalt kaks korda ja 23 protsenti. Samas import Lätist ja Hollandist vähenes. Soomest imporditi Eestisse elektriseadmeid ja kütuseid, Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendeid, Saksamaalt mehaanilisi ja elektrilisi seadmeid. Hiinast suurenes import peamiselt elektriseadmete sisseveo suurenemise tõttu.

Võrreldes mullu oktoobriga kasvas novembris eksport kolm protsenti, import aga kahanes 12 protsenti. Eksport suurenes masinate ja seadmete ning keemiatööstuse toodete väljaveo suurenemise tõttu, import aga kahanes peamiselt masinate ja seadmete ning mineraalsete kütuste sisseveo vähenemise tõttu.

2012. aasta novembris olid ekspordihinnad 2011. aasta novembri tasemel, impordihinnad aga tõusid kaks protsenti.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus, Riik. Talleta püsiviide.