Neljapäeval sündis Eesti viimaste aastate elektritootmise rekord

TALLINN, 11. jaanuar, BNS – Neljapäeva õhtul ajavahemikul kell 20.20 kuni 20.25 tootsid Eesti elektrijaamad elektrit koguvõimsusega 2010 megavatti, mis on viimaste aastate suurim tootmisnäitaja.

Tootmisrekord sündis tänu elektrienergia ekspordile, mis ulatus samal ajavahemikul 745 megavatini, teatas Elering. Ekspordist läks 510 megavatti Lätti ja Leetu ning 235 megavatti Soome. Sisemaine tarbimine moodustas samal ajal 1265 megavatti.

Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster selgitas BNS-ile, et suur osa ekspordist läks sisuliselt Leetu, kuna Lätis olid tollel hetkel tarbimine ja tootmine tasakaalus. “Leedus oli defitsiit pea 900 megavatti neljapäeva õhtul ja nemad ostsid kuskil kolmveerand sisse,” rääkis ta. “See on üsna tavaline praegu, nad toodavad ise kuskil viiendiku või neljandiku ja ülejäänud tuleb kõik sisse – Eestist ja ilmselt suur jupp ka Venemaalt.”

Samas oli elektri börsihind Leedus siiski odavam kui Eestis, lisas Köster.

Kuigi nii Rootsis, Soomes kui Eestis oli neljapäevane elektri börsihind täpselt sama, ületas Soomes tarbimine tootmist ja seetõttu läks Eesti poolt elekter Soome. “Kuna hind oli igal pool ühesugune, siis kogu see turg oli nii-öelda tasakaalus,” märkis ta.

Eelmine tootmisrekord pärines 2011. aasta 6. jaanuari pärastlõunast, kui elektrijaamad tootsid viieminutilisel perioodil elektrit võimsusega 1973 megavatti.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektribörs, Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.