Nelja Energia: taastuvenergia toetuste muutmine võib tuua kahjunõude

TALLINN, 14. detsember, BNS – Tuuleenergeetika arendaja Nelja Energia AS teatas reedel, et valitsuse kavandatud taastuvenergia toetuste muutmisega võivad kaasneda suured kahjunõuded riigi vastu.

Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus ütles BNS-ile, et konkreetset otsust kahjunõude esitamise kohta seadusemuudatuse rakendumise korral veel tehtud ei ole, aga tegemist on väga tõenäolise stsenaariumiga. “Sellise otsuse tegemiseks on vaja hinnata reaalseid asjaolusid, mida täna veel ei ole,” ütles Kruus.

Nelja Energia nõukogu liikme Hannes Tamjärve sõnul rikub valitsuse poolt riigikogule esitatud elektrituru seaduse muudatusettepanek selle praegusel kujul tootjate ning riigi vahel sõlmitud kompromisslepingut ning tooks ainuüksi tuuleenergia ettevõtetele kahju üle 30 miljoni euro.

Ettevõte meenutas oma teates, et energiatootjaid ühendav taastuvenergia koda leppis käesoleva aasta suvel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga kokku taastuvatest energiaallikatest elektri tootmise toetamise uued põhimõtted.

Sõlmitud memorandum nägi ette fikseeritud toetussumma asendamist tuuleparkide toodangu toetusele piirhinna seadmisega. Kokkuleppe kohaselt kompenseeritaks tootjale elektrienergia börsihinna ja piirhinna vahe.

Kompenseerimaks tuuleenergia ettevõtete tulude piiramist, lubas ministeerium loobuda elektrituruseaduse sättest, mille kohaselt võivad tuulepargid saada ühes kalendriaastas toetust maksimaalselt kuni 600 gigavatt-tunni elektrienergia eest.

Valitsuse poolt tänavu novembris riigikogule esitatud elektrituruseaduse muudatuste eelnõus on sätestatud nii toetusmäära piirhind kui ka 600 gigavatt-tunni kogumäär.

Nelja Energial on Balti riikides kokku 215 megavatise tootmisvõimsusega tuuleparke, koos töös olevate arendusprojektidega on tuulikute plaanitav koguvõimsus 1080,7 megavatti.

Nelja Energia suurimad aktsionärid on Vardar Eurus, omanikeks Norra Buskerud`i maakonna omavalitsused ja NEFCO, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) ning Eesti investorid.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.