Metsamarjadega tegeleva Saareki käive ja kasum mullu kasvasid

TALLINN, 28. detsember, BNS – Metsamarjade kokkuostmise, külmutamise ja puhastamise ning toiduainetööstusele marjalisandite tootmisega tegeleva AS-i Saarek müügitulu kasvas 2011. aastal võrreldes 2010. aastaga 39 protsenti 17 miljoni euroni ja puhaskasum 10 protsenti 1,6 miljoni euroni.

Ettevõte nimetas majandusaasta aruandes käibekasvu põhjustena suurt nõudlust mustikate ja pohlade järele ning head müügihinda.

Geograafilises lõikes teenis ettevõte enim müügitulu ehk 6,3 miljonit eurot Saksamaal. Hollandis teenis firma müügitulu 3,9 miljonit, Belgias 1,2 miljonit ja Eestis 1,1 miljonit eurot. Euroopa Liidu (EL) riikides teenis ettevõte kokku ligi 13 miljonit ja väljaspool EL-i riike ligi neli miljonit eurot.

Majandusaasta kogu müügitulust moodustas külmutatud marjade müük 92 protsenti, sellest läks 68 protsenti Euroopa Liitu, 24 protsenti kolmandatesse maadesse ja alla ühe protsendi Eestisse. Marjalisandite müük andis üldisest käibest kaheksa protsenti, sellest kuus protsenti müüdi Eestis ja kaks protsenti Lätis ja Soomes

Kaupade hoiustamis- ja töötlemisteenuse osakaal käibes oli väike, kuna ettevõtte enda sisseostetud tooraine töötlemise mahud olid suured ja teenust pakkuda ei saanud, seisab aruandes.

Saareki suurimad välispartnerid olid lõppenud majandusaastal Saksamaa, Holland, Jaapan, Šveits, Hiina, Norra ja Prantsusmaa. Metsamarju osteti kootööpartneritelt Rootsis, Lätis ja Valgevenes.

Ettevõtte tootmiskulud suurenesid 46 protsenti eelkõige suurema toorainekoguse tõttu, aga kasvasid ka kulutused elektrienergiale ja transpordile ning marjade kadu oli suurem, märkis Saarek aruandes.

Mullusel majandusaastal töötas ettevõttes keskmiselt 35 inimest nagu ka aasta varem. Tööjõukulud olid mullu 545 873 eurot ja need suurenesid varasema aastaga võrreldes 29 protsenti, kuna ettevõtte äritegevus oli edukas ja heade töötulemuste eest maksti töötajatele lisatasu ja tõsteti töötasusid.

Bilansipäeva seisuga on ettevõtte eelmiste perioodide jaotamata kasum kokku 4,1 miljonit eurot.

Saartek märkis aruandes, et sel majandusaastal plaanib ettevõte alustada uue külmhoone ehitamist, kuna tootmismahud on oluliselt suurenenud. Marjalisandite tootmise osas tegeleb juhtkond aktiivselt uute klientide otsimisega, et suurendada tootmisvõimsust.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus, Riik. Talleta püsiviide.