Keskkonnaministrikandidaadid valdavalt ei toeta jäätmeturu avamist

TALLINN, 10. veebruar, BNS – Teisipäeval Eesti Jäätmekäitlejate Liidu korraldatud jäätmepäeval toimunud debatil toetas jäätmeturu liberaliseerimise ideed ja õigust võimaldada inimesel ise teenusepakkujat valida, üksnes Reformierakond.

Vabaerakonna esindaja Artur Talvik ütles, et toetab üldiselt tarbijast lähtuvat filosoofiat, mille kohaselt peaks turg liikuma selle poole, et käib enampakkumine inimese prügi ostuks. "Viitamine vabale turule teeb mind tarbija seisukohalt aga väga murelikuks. Meil oli alles üks vabaturule mineku kogemus," ütles Talvik. Ta lisas, et sarnaselt elektrihinna tõusule tooks see kaasa ka jäätmeveohinna tõusu. Ja selles toodetud energia ja muu hind tõuseb samuti, lisas ta.

IRL-i keskonnaministrikandidaat Andres Metsoja lausus samuti, et ideaalis peaks olema inimesel õigus valida, kes tema jäätmeid veab, kuid täna ei oleks selle võimaldamine päris õige valik. "Ma toetan seda, et kohalik omavalitsus peab saama määrata, et kuhu jäätmed kokku kogutakse," ütles ta.

Reformierakonna liige ja keskkonnaminister Mati Raidma ütles, et jäätmeturu avamine on see koht, kus ühe ideena tarbija otsustusõigust suurendada ja anda talle õigus teenusepakkujat valida.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonma keskkonnaministri kandidaat Mart Järvik pooldab praeguse süsteemi jätkumist, öeldes, et läbi kohaliku omavalitsuse korraldatud hanke kujuneb odavaim hind. "Kas iga prügi tekitaja peaks saama õiguse valida prügivedajat või ei, siis ma olen selles osas ettevaatlik," lausus ta.

Järvik möönis, et tema seisukoht erineb erakonna ametlikust seisukohast.

Sotsiaaldemokraatiku erakonna keskkonnaministri kandidaat Rainer Vakra märkis, et prügist teeb ressursi selle kogus ja seetõttu on mõistlik tänast süsteemi edasi arendada kahetasandilise hankena.

Kui me soovime, et prügi ei lähe metsa alla või kuhugi mujale, kuhu ta minema ei peaks, siis on mõistlik jätkata korraldatud jäätmeveoga, kommenteeris Keskerakonna positsiooni Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektriturg. Talleta püsiviide.