Keskerakond seob eelarve venitamise elektriaktsiisi alandamisega

NB! Täiendatud avalõiku ja lisatud lõigud 5.- 8., sama sise- ja majandusuudistes.

TALLINN, 19. november, BNS – Keskerakond teatas, et loobub riigieelarve menetlemise venitamisest juhul, kui võimuliit toetab elektriaktsiisi alandamist, koalitsioon ei pea elektriaktsiisi alandamise toetamist võimalikuks.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles esmaspäeval parlamendis, et fraktsioon on esitanud 2013. aasta riigieelarve eelnõule muudatusettepaneku, mis jõustumisel alandab elektriaktsiisi Euroopa Liidu miinimummäärani, teatas Keskerakonna pressiesindaja. BNS-ile

“Seni kuni jätkub valitsuserakondade poolne tegevusetus elektri hinna tõusu leevendamisel, oleme sunnitud jätkama riigikogu töös obstruktsiooni,” sõnas Simson.

Simson sõnas, et kui koalitsioonisaadikud toetavad elektriaktsiisi alandamist neli ja pool korda Euroopa Liidus lubatud miinimummäärani, on Keskerakonna fraktsioon valmis toetama 2013. aasta riigieelarve kiiret menetlemist.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige, Reformierakonda kuuluv Taavi Rõivas kinnitas BNS-ile, et võimuliit kindlasti ei toeta ettepanekut elektriaktsiisi alandamiseks.

“See ettepanek on osa Keskerakonna suuremast ettepanekust, mille katteallikaks on suur maksutõus astmelise tulumaksu näol,” sõnas ta. Rõivase sõnul loodab Keskerakond saada astmelise tulumaksu kehtestamisega eelarvesse lisaks 200 miljonit eurot. Ta märkis, et praegu laekub riigieelarvesse üksikisiku tulumaksu samas suurusjärgus. “Olukord, kus inimene maksab ühe euro vähem elektriaktsiisi ja selle asemel maksab kaheksa eurot rohkem tulumaksu, ei ole kindlasti inimestele meelepärane,” sõnas Rõivas.

Ka tõi Rõivas esile, et Keskerakonna ettepanek ei vasta riigieelarve seadusele, et kuna selle järgi ei ole võimalik toetada ettepanekut, mille katteallikaks on uus maks.

“Simsoni ettepanek näitab, et tegelikult ei soovi Keskerakond ööistungite lõpetamist,” sõnas Rõivas.

Riigikogu alustas eelmise nädala kolmapäeva järgmise aasta riigieelarve eelnõu teise lugemisega. Ehkki istung algas kolmapäeval kell 14, jõudis täiskogu kuuendana päevakorras olnud eelarve aruteluni alles enne kella 19 õhtul. Hääletus algas neljapäeval kell 1.49, mille järel võttis Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson kohe esimese 10-minutilise vaheaja.

Vaheaegade võtmist jätkas erakond iga muudatusettepaneku hääletamise eel.

Eelarve eelnõu teine lugemine jätkub selle nädala teisipäeval.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Energiaturu avanemine, Majandus. Talleta püsiviide.