Keskerakond plaanib esitada riigieelarvele 96 muudatusettepanekut

TALLINN, 1. november, BNS – Riigikogu Keskerakonna fraktsioon plaanib esitada 2013. aasta riigieelarvele 96 muudatusettepanekut, mis näevad muu hulgas ette koolitoidu toetuse ning õpetajate, lasteaiaõpetajate, politseinike ja päästjate palga tõstmist.

Opositsioonilise Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simson sõnul soovib Keskerakond tõsta koolitoidu toetust ning laiendada selle pakkumist ka gümnaasiumiõpilastele. Samuti teeb erakond ettepaneku tõsta pensione 6,3 protsenti, nii nagu pensioniindeks ette näeb.

Ühe muudatusettepanekuga soovitab Keskerakond taastada linnade ja valdade tulubaasi kriisieelsele tasemele ehk 11,93 protsendile. Lisaks toob erakond ühe muudatusettepanekuna välja plaani alandada elektriaktsiisi ja toasooja käibemaksu.

Samuti planeerib Keskerakond esitada ettepaneku matusetarvikute- ja teenuste käibemaksu alandamiseks ning puuetega inimeste toetuse tõstmiseks. Ülejäänud muudatusettepanekud hõlmavad endas investeeringuid üle Eesti, keskendudes peamiselt koolide ja lasteaedade renoveerimisele.

Keskerakonna teatel on muudatusettepanekute katteallikaks suurem tulumaksu laekumine, mis on võimalik läbi astmelise tulumaksu kehtestamise, klassikalise ettevõtte tulumaksu taastamise või maksuaugu vähendamise teel. Samuti teeb erakond ettepaneku suunata Eesti Rahva Muusemi hoone ehitusvahendid investeeringuteks üle Eesti linnadesse ja valdadesse.

Opositsioonilise Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liige Rannar Vassiljev ütles BNS-ile, et sotsid esitavad järgmise aasta riigieelarve eelnõule ühe kompleksse parandusettepaneku. “Selles ettepanekus on selgelt näha, millised on tulu- ja kuluallikad,” lausus ta. “Tuleb tõdeda, et paljud teemad on samad, mis eelmisel aastal ja kahjuks ei ole suudetud siiani nendele kitsaskohtadele lahendust leida.”

Sotsid taotlevad 2013. aasta riigieelarvele esitatavate muudatusettepanekutega lapsetoetuse kolmekordistamist ning 20-protsendilist palgatõusu õpetajatele ja kultuuritöötajatele.

“Soovime suurendada kohalike omavalitsuste tulusid ja meie mõte on jõuda kahe aastaga kärbete-eelsele tasemele ning esimene samm selleks tehakse järgmisel aastal,” märkis Vassiljev.

Lisaks nimetatutele näevad sotside ettepanekud muu hulgas ette lasteaedade programmi taastamise, tasuta koolitoidu gümnasistidele, üliõpilaste õppetoetuste tõstmise ning lisavahendite eraldamise politseinike ja päästjate palkadeks.

Sotsiaaldemokraatide ettepanekute kohaselt leiab riik hädavajalikeks kulutusteks raha riigi varade mõistlikust majandamisest ja eelarves kulude üle vaatamisest. Lisaks ollakse valmis korrigeerima tulumaksumäära ja lisama täiendava maksuastme sissetulekule, mis ületab 1000 eurot kuus.

Järgmise aasta riigieelarve eelnõule saab muudatusettepanekuid esitada 1. novembri õhtuni.

Eelarve eelnõu kohaselt suurenevad 2013. aasta riigieelarve tulud 163,1 miljonit eurot ehk 2,2 protsenti 7,5 miljardi euroni ning kulud 1,1 protsenti 7,7 miljardi euroni. Valitsussektori eelarvepositsioon on tuleval aastal veel 0,7 protsendiga sisemajanduse koguproduktist puudujäägis.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.