Keskerakond: eridiisli kasutamise keeluga kaasneb suur kodukulude kasv

NB! Läbivalt täiendatud. Sama sise- ja majandusuudistes.

TALLINN, 22. jaanuar, BNS – Riigikogu ei toetanud neljapäeval eelnõu, millega sooviti aasta võrra edasi lükata erimärgistatud diislikütuse kasutamise keeldu kütmiseks ning soojuse ja elektrienergia tootmiseks, Keskerakonna fraktsiooni hinnangul ootab koduomanikke seega üüratu kodukulude kasv.

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse ning vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu esimesel lugemisel menetlusest väljaarvamise poolt hääletas 40 ja vastu oli 24 saadikut.

Kehtiv seadus keelab alates selle aasta 1. maist odavama eriotstarbelise diislikütuse kasutamise kütmiseks ning soojuse ja elektrienergia tootmiseks. Keskerakonna eelnõu järgi oleks tähtaeg aasta võrra edasi lükkunud.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on erimärgistatud diislikütuse aktsiisitõus ebaõiglane, sest soe tuba ei peaks olema luksuskaup. "Majapidamisi, kes kasutavad küttesüsteemides kergkütteõli, ootab maikuus tänaste hindade juures ees koguni 53-protsendiline hinnatõus. Täna maksab erimärgistatud kütte liiter 0,617 eurot, aktsiisi lisandumine tähendaks aga 0,948 euro suurust liitrihinda. Statistikaameti andmetel mõjutab taoline hinnatõus mitut tuhandet leibkonda ning 182 omavalitsushoonet üle Eesti. On kurb tõdeda, et sotsiaaldemokraate ja reformierakondlasi huvitab vaid riigieelarve kiire täitmine, mitte tuhandet leibkonda mõjutava ebaõiglase hinnatõusu edasi lükkamine," sõnas Simson pressiesindaja vahendusel.

Simsoni sõnul kulutab keskmine maja kütteperioodil 2000 liitrit õli. Seega on hinnatõus enam kui 600 eurot. Ta rõhutas, et maksumuudatusega kaasnev märkimisväärne kodukulude kasv on paljude perede jaoks üle jõu käiv ja majandusministeeriumi lubadused pakkuda välja leevendusmehhanisme küttesüsteemide väljavahetamiseks, katavad vaid osaliselt tuhandetesse eurodesse ulatuvaid lisakulutusi.

"Ka Eesti Linnade Liit on sõnanud, et senised kasutajad vajavad mõistlikku aega analüüsimiseks ning tegevuste ja ressursi planeerimiseks, et vajadusel küttesüsteem välja vahetada või leida katteallikas väga suurele kulude kasvule. Nende ettepanek oli jõustumine lükata aastasse 2018. Ma saan aru, et valitsuskoalitsioonil on vaja oma lubaduste täitmiseks leida katteallikaid, kuid taoline inimeste kiusamine ei ole õigustatud," märkis Simson.

"Kergkütteõli aktsiisitõus on järjekordne näide sellest, kuidas valitsuskoalitsioon ühtede otsustega annab peredele raha juurde, kuid teiselt poolt kandib maksutõusudega selle sama raha või rohkemgi leibkonna rahakotist välja. Kuna maksumuudatusega kaasnev märkimisväärne kodukulude kasv on paljude perede jaoks üle jõu käiv ja välja pakutud leevendusmehhanismid küttesüsteemide väljavahetamiseks katavad vaid osaliselt tuhandetesse eurodesse ulatuvaid lisakulutusi, tulnuks seaduse jõustumine edasi lükata. Nüüd aga on suur hinnatõus reaalsus ning vaid mõne kuu kaugusel," rääkis Simson.

 

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektriturg, YYY (Elektri turg). Talleta püsiviide.