Järgmise aasta riigieelarvele laekus 14 muudatusettepanekut

TALLINN, 29. november, BNS – Järgmise aasta riigieelarve eelnõule laekus kolmapäeva õhtul kella viieks seatud tähtajaks 14 muudatusettepanekut, neist üheksa tuli Keskerakonna poolt, kolm Sotsiaaldemokraatlikult Erakonnalt ja kaks kultuurikomisjonilt.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester ütles BNS-ile, et lisaks laekunud muudatusettepanekutele on komisjon koostöös rahandusministeeriumiga ettevalimistamas ettepanekut, mis alapunktidena sisaldab 20-30 erinevat muudatust.

Sester märkis, et Keskerakonna ettepanekutest enamus on objektipõhised, mis toetavad erinevad Narva linna lasteaedasid. “Katteallikana näeb erakond integratsiooni ja migaratsiooni sihtasutuse Meie Inimesed riigieelarveliste vahendite tagastamise, kuna neid vahendeid on kasutatud ebaotstarbekalt,” lausus Sester. “Need vahendid peaksid laekuma tagasi riigieelarvesse ja edasi minema lasteaedadele.”

Lisaks puudutavad Keskerakonna muudatusettepanekud koolilõuna tasude suurendamist 78 sendilt ühele eurole ja samuti elektriaktsiisi vähendamist. Katteallikana näeb erakond paremat tulumaksu laekumist ning maksu- ja tolliameti (MTA) töö efektiivsemaks muutmist. Samuti soovib erakond suurendada MTA rahalisi vahendeid viie miljoni võrra, märkis Sester.

Sotsiaaldemokraadid soovivad ühe muudatusettepanekuga suurendada kultuuriministeeriumi eelarvet 20 000 euro võrra, mille eesmärk on muuseumite tööjõukulude suurendamine. Teise muudatusettepanekuga soovib erakond suurendada arstide ja kiirabiteenuse eelarvet 3,68 miljoni euro võrra. Mõlema muudatusettepaneku katteallikaks on valitsuse reserv.

Kolmas muudatusettepanek koosneb Sesteri sõnul mitmetest alamuudatustest, milleks on pedagoogide palgatõusuks suunatavad rahad ning õppelaenude ja koolitoiduga seonduvad küsimused. “Katteallikana soovib Sotsiaaldemokraatlik erakond kasutada valitsuse reservi, keskkonnaministeeriumi alluvuses olevate riigimaade müüki, astmelist tulumaksu ja aktsiiside tõstmist,” lisas Sester. “Sisuliselt kopeerib see teisele lugemisele antud muudatusettepanekut.”

Kultuurikomisjoni muudatusettepanekud tulenesid õppetoetuste ja õppelaenuseaduse muutumisest ning põhikooli ja gümnaasiumi seaduse muutumisest.

“Lisaks teeb rahanduskomisjon koostööd erinevate ministeeriumitega,” sõnas Sester. “Kuna on töös mitmed eelnõud, mis on seotud kaudselt riigieelarvega, siis komisjon töötab mitmete muudatusettepanekute kallal.”

Sester lisas, et komisjoni muudatusettepanekud peaksid valmima järgmiseks nädalaks.

Riigikogu alustas 14. novembril järgmise aasta riigieelarve eelnõu teise lugemisega, mis jõudis lõpule 21. novembri istungil.

Valitsus kinnitas järgmise aasta eelarve 25. septembril ja andis riigikogule üle 27. septembril. Eelnõu läbis parlamendis esimese lugemise 24. oktoobril. 1. novembriks tehti riigieelarvele kokku 100 muudatusettepanekut, millest rahanduskomisjon ei toetanud ühtegi.

Järgmise aasta riigieelarve tulud suurenevad 2,2 protsenti 7,5 miljardi euroni ja kulud 1,1 protsenti 7,7 miljardi euroni. 2013. aasta riigieelarve kulude maht suureneb eelmise aastaga võrreldes 84,4 miljonit eurot.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Majandus, Riik. Talleta püsiviide.