Fingrid: Soomest võiks Venemaale elektrit eksportida aastal 2014

HELSINGI, 4. jaanuar, BNS – Soome elektri põhivõrguettevõtte Fingrid Oyj juht Jukka Ruusunen ütles, et Soomest võib Venemaale elektrit eksportima hakata aastal 2014 või 2015.

Fingrid peab parasjagu Soomest Venemaale elektri importimise võimaluste üle läbirääkimisi sealsete osapooltega, kirjutab ajaleht Helsingin Sanomat.

Seni on Venemaalt elektrit Soome imporditud, kuna teises suunas elektri liikumine pole praegu tehniliselt võimalik. Kuid nüüd on kavas uuendada võrku, nii et elektrienergia võiks seal liikuda mõlemas suunas.

Ruusunen ütles ajalehele, et tehnikast suuremad takistused on bürokraatias ja põhimõtetes. Venemaa on määranud elektrienergiale mahumaksud, mille tõttu ei ole eksport Soomest Venemaale majanduslikult mõttekas. Praegustes läbirääkimistes arutatakse ka neid makse.

Fingridi arendusjuht Juha Hiekkala ütles novembris Tallinnas Balti energia tippkohtumisel, et pärast uue merekaabli Estlink2 valmimist võiks Eesti ja Venemaa elektriühendust kasutada elektrienergia ekspordiks Venemaale.

“Aastaks 2020 on olemas Estlink2 ning Soome ja Eesti turud on siis väga tihedalt teineteisega seotud,” ütles Hiekkala. “Tehniliselt on palju lihtsam elektrit eksportida Eestist Venemaale.”

Eesti ja Venemaa vaheline vahelduvvooluühendus võimaldab Hiekkala sõnul paindlikku elektriga kauplemist. Nord Pool Spoti elektribörsil võiks olla tema sõnul Venemaale elektri ekspordi toetamisel toetav roll.

Baltic News Service

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.