Elektriturul on alates emaspäevast võimalik teha tuleviktehinguid

TALLINN, 28. november, BNS – Esmaspäevast alates on elektribörsi Eesti hinnapiirkonna elektrienergia tootjatel ja tarbijatel kasutada finantsteenuste pakkuja Nasdaq OMX Commodities vahendusel tuletisväärtpaberitega kauplemise võimalust.

Nasdaq OMQ Oslo ASA president Georg Aasen ütles BNS-ile, et üldiselt saavad elektriturul osta energiat kõik kellel on selleks soovi. “Samas kaubeldava elektrienergia kogus on tavatarbija jaoks siiski piisavalt suur, et seda võimalust kauplemiseks mitte kasutada,” lausus Aasen. “Siiski kasutavad seda võimalust Skandinaavia turul üpris tihedalt kohalikud omavalitsused, kas siis ostavad energiat otse või kasutavad tehingu tegemiseks vahendajat.”

“Nasdaq on turul pigem vahendaja rollis, kes pakub ühe võimalusena tulevikutehingutega kauplemist riskide maandamiseks ja tehingu füüsilise osa eest vastutab Nordpoolspot,” märkis Aasen. “Ostjal võimalik tulla meie juurde ja kinnitada lühema või pikemaajaliselt ostuleping kindlal hinnatasemel.”

“Põhimõtteliselt kui tootja on enda hinnangul võimeline 2013. aastal praegusel hinnatasemel tootma kindla koguse energiat, saab ta turu kaudu seda nii öelda ostjale juba varasemalt maha müüa,” lisas ta.

BNS-i küsimusele, millised on ootused turuaktiivsuse osas vastas Aasen, et iga uus initsiatiiv peab kusagilt alguse saama ning kõigepealt on turuosalistel vaja näha, et on tekkinud vajadus riskide maandamiseks.

“Kui on tekkinud kindlad müüjad ja ostjad, siis see meelitab omakorda ligi ka teisi kauplejaid,” sõnas Aasen. “Põhiline eesmärk ongi tuua börsile rohkem likviidsust ja sedasi tekib turule konkurentsi, mis omakorda toob konkurentsivõimalisemad hinnad lõpptarbijale.”

Viru Keemia Grupi (VKG) Elektrivõrgud juhatuse liige Marek Tull ütles BNS-ile, et finantsturu avamine ja erinevustehingutega (CfD) kauplemise võimaluse pakkumine Nordpooli Eesti hinnapiirkonna turuosalistele on väga postiivne uudis.

“VKG jaoks loob läbipaistev ja likviidne finantsturg kindlasti uusi võimalusi ja selle abil saame nüüd maandada oma elektrimüügiportfelli hinnariske ning suurendada oluliselt fikseeritud hindadega müügimahtusid kontsernist väljapoole,” lausus Tull. “Varasemalt ei olnud see võimalik kuna VKG elektritootmine on oma iseloomult kvartalite lõikes väga volatiilne.”

Tulli sõnul eeldab iga finantsinstrument nõudluse ja pakkumise olemasolu, mis loob aluse läbipaistvale ja likviidsele turule. “Hetkel vastutab Eesti hinnapiirkonna CfD likviidsuse eest Eesti Energia ning kas see on piisav läbipaistava ja likviidse finantsturu tekkimiseks näitab aeg,” lisas Tull.

“Likviidne finantsturg eeldab üldjuhul nii ostu-, kui müüginoteeringu olemasolu, kuid kahjuks Nasdaq OMX-i kodulehel oli eile pärastlõunal üleval ainult müüginoteering ning ostunoteering Eesti CfD-le puudus.”

Eesti Energia pressiesindaja Eliis Vennik ütles BNS-ile, et CfD kuulub Põhjamaade elektrituru standardmudelisse ja see on viimane komponent, mis Eestil on seni veel juurutamata. “CfD aitab kaasa sellele, et piirkonnas tekiks hinnareferents ning see loob võimaluse pikkade tulevikutehingute tegemiseks turul,”lisas Vennik. “Suurim väärtus on turuinstrumendil elektrimüüjatele, kellel endal suuri tootmisvõimsusi ei ole, sest nii on ka neil suurem kindlust müüa elektrit pikemateks perioodideks fikseeritud hinnaga.”

Venniku sõnul parandab see väikeste turuosaliste võimalusi turul tegutsemiseks Põhjamaade elektribörsi hinna kaudu. “CfD näitabki Nordpooli ideaalse turuhinna ehk süsteemihinna ning Eesti turuhinna prognoosi vahet,” märkis Vennik. “Hinna fikseerimine Eestis käib nii, et osta tuleb näiteks üks megavatt Nordpooli süsteemi tulevikuturu hinnaga ning samapalju Eesti CfD-d.”

Ta lisas, et Eestis kehtivate seaduste tõttu ei puuduta CfD erakliendiga seotud kaubandust, ent on tähtis äriklientide seisukohast.

Finantsderivatiiv CfD annab turuosalistele täiendava kindluse hinnast tulenevate riskide maandamiseks Eesti hinnapiirkonna sees. Samalaadsed derivatiivid on teiste Põhjamaade elektribörsi piirkondade kohta juba varem noteeritud.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Energiaturu avanemine, Majandus. Talleta püsiviide.