Elektriautode jaoks on paigaldatud 97 kiirlaadijat

TALLINN, 13. november, BNS – Sihtasutuse Kredex teatel on selle aasta lõpuks valmivast 163 elektriautode kiirlaadijast koosnevast üle Eestilisest võrgust tänaseks paigaldatud üle poole ehk 97 kiirlaadijat.

Elektromobiilsuse programmi (ELMO) juhi Jarmo Tuisu sõnul vastab kiirlaadimisvõrgu rajamise tempo ootustele, kuid mõningat viibimist on põhjustanud ehituslubade kooskõlastamise kohalike omavalitsustega. “Alates novembri lõpust pakume elektriautode omanikele kiirlaadimisteenust, mis tähendab täiemahulise klienditoe pakkumist nii telefoni teel kui peagi avatavas iseteenindusveebis,” ütles Tuisk pressiteates.

ABB kiirlaadimisvõrgustiku projektijuht Criss Uudam märkis, et Eesti laadimisvõrk on paigaldatud laadijate arvu poolest maailma suurim kiirlaadimistaristu. “Tänaseks on kiirlaadijatest elektriautodesse laetud juba üle 10 000 kilovatt-tunni elektrienergiat,” lausus Uudam.

G4S Eesti AS-i arendusjuht Jaan Nappus lisas, et ettevõte teostab kiirlaadimisvõrgu järelevalvet ja toimimist. “Samuti tagame kasutaja toe ning vastutame laadimisvõrgustiku kliendihaldussüsteemi opereerimise eest,” lausus Nappus. “Lõppkasutajatega lepingute sõlmimine, kasutajakaartide ja arvete väljastamine ning aruandlus on samuti G4S-i pärusmaa.”

Kuni jaanuari lõpuni on kiirlaadijate kasutamine tasuta, pärast mida tuleb ühe laadimiskorra eest maksta orienteeruvalt kaks kuni kolm eurot. Kui praegu on kiirlaadijate kasutamine kõigile vaba, siis alates 1. detsembrist tuleb klientidel sõlmida vastav leping.

Teenuse kuutasuks kujuneb alates 1. veebruarist orienteeruvalt 15 eurot ja ühe laadimiskorra hinnaks ligi kaks kuni kolm eurot. Lisaks on võimalik valida ka kuutasuta pakett, mille puhul on laadimiskorra hind mõnevõrra kallim. Täpsed pakettide hinnad avalikustatakse novembri lõpus.

Kiirlaadijaga saab elektriauto akud täita 80 protsendi ulatuses ning sõltuvalt automargist võimaldab see müügil olevate mudelite puhul kuni 140 kilomeetri läbimist.

Üle Eesti paigaldatakse kokku 163 kiirlaadijat 149 asukohta. Nendest 100 laadijat hakkab paiknema asulates ja 63 maanteede ääres. Suurematest linnadest tuleb Tallinnasse 27, Tartusse 10, Pärnusse viis ja Narvasse kaks kiirlaadijat. Suurema liikluskoormusega maanteedele paigaldatavate kiirlaadijate vahemaa jääb 40-60 kilomeetri piiresse.

Kredexile on tänaseks esitatud elektriauto ostmiseks 99 taotlust, positiivne otsus on tehtud 80 taotlejale.

Paigaldatud kiirlaadijaid on kasutatud laadimiseks enam kui 1700 korral. Kõige aktiivsemalt kasutavad autojuhid Tallinna Lootsi ja Tartus Ringtee tänaval asuvaid laadijaid.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.