EKI: tarbijate kindlustunne langes allapoole ajaloolist keskmist

TALLINN, 23. oktoober, BNS – Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) oktoobri tarbijabaromeetri küsitluse kohaselt tarbijate kindlustunne võrreldes septembriga langes ja indikaatori näit oli –15, kindlustunne on nüüd viis punkti allpool ajaloolist keskmist.

Kindlustunde indikaator tõusis peale seitse kuud kestnud madalseisu ajaloolisest keskmisest kõrgemale tasemele tänavu maikuus ja püsis seal kuni oktoobrini.

Oktoobris halvenesid ootused riigi ja oma pere majandustuleviku suhtes ning töötuse prognoos, märkis EKI.

Oktoobris hindas 22 protsenti küsitletutest, et Eesti majanduse olukord on 12 kuu pärast parem kui praegu, 31 protsenti ootas sama olukorra püsimist ja 38 protsenti kartis halvenemist.

Oma pere majandusolukorra prognoosi suhtes olid küsitletud veelgi ettevaatlikumad: 18 protsenti hindas, et nende pere majandusolukord on aasta pärast parem, 37 protsenti arvas, et sama olukord püsib ja 38 protsenti pelgas olukorra halvenemist.

Murelikumad on oma pere majandusolukorra tuleviku pärast eakamad inimesed – üle 65 aasta vanuste inimeste hulgas arvas 62 protsenti küsitletutest, et nende majandusolukord halveneb. Naised on tunduvalt pessimistlikumad kui mehed. Nii arvas 25 protsenti meestest, et majandusolukord paraneb, 36 protsenti eeldas sama olukorra püsimist ja 36 protsenti kartis halvenemist. Naistest lootis paranemist 13 protsenti, samaks jäämist 39 protsenti ja 42 protsenti kartis halvenemist.

Oktoobris hindas 53 protsenti küsitletutest, et tuleb oma peres rahaga igapäevaselt ots-otsaga välja ehk nii palju kui teenib, ka kulutab. Säästab 39 protsenti peredest ja võlgadega maadleb või elab varasemate säästude arvel kaheksa protsenti peredest.

Kuna paljud pered tulevad oma pere-eelarvega napilt välja, siis vaadatakse hoolega hindasid. Arutelud uuest aastast ees ootava elektri hinna tõusu üle ning maailmaturul tõusnud toidu ja elektrikandjate toormehinnad on oluliselt suurendanud ka tarbijate inflatsiooniootusi. See tähendab jätkuvat survet palkadele.

EKI hinnangul on tarbijate kindlustunde alanemise kaudsed põhjused hirm hinnatõusude ees ja Euroopa majanduskliima jätkuv jahenemine. Võib oletada, et ka mure tervishoiuteenuste katkemise pärast (arstide streik) suurendas elanike ebakindlust.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Majandus. Talleta püsiviide.