Eesti Energia kolmanda kvartali puhaskasum kahanes 37 miljonile eurole

NB! Täiendatud läbivalt.

TALLINN, 26. oktoober, BNS – Riigile kuuluva energiakontserni Eesti Energia kolmanda kvartali puhaskasum vähenes aastaga ühe protsendi 37 miljonile eurole.

Eesti Energia konsolideeritud käive kasvas samas võrdluses kuus protsenti 202 miljonile eurole ja ärikasum suurenes 10 protsenti 40 miljonile eurole. Eesti Energia kvartali kulumieelne ärikasum (EBITDA) kasvas aastaga 19 protsenti 71,2 miljoni euroni, teatas ettevõte börsile.

Elektrimüük eratarbijaile moodustas Eesti Energia kolmanda kvartali käibest viis protsenti, kasumit ettevõte elektrimüügist kodukliendile kolmandas kvartalis ei teeninud.

Tulu riiklikult reguleeritud hinnaga elektrienergia müügist püsis kolmandas kvartalis mullu kolmanda kvartaliga samal tasemel, ulatudes 34 miljoni euroni. Tulu reguleerimata hinnaga elektri müügist avatud ja hulgiturgudel kasvas kolm protsenti 73 miljoni euroni. Elektrilevi võrguteenuse tulu kasvas 13 protsenti ehk 5,4 miljoni euro võrra.

Eesti Energia sai taastuvenergia toetusi tänavu kolmandas kvartalis kolm miljonit eurot, mis on väiksema taastuvenergiatoodangu tõttu kolmandiku vähem kui mullu samal ajal. Tasuta süsinikdioksiidikvoot vähendas ettevõtte kulusid kvartaliga 2,1 miljoni euro võrra.

Põlevkiviõli müügist teenis Eesti Energia kolmandas kvartalis tulu 27 miljonit eurot, mis on üle kahe korra rohkem kui aasta eest ja moodustas ärituludest 14 protsenti. Vedelkütuste müügitulu kasvas aastaga 106 protsenti tingituna kõrgemast müügihinnast ja suuremast müügikogusest.

Eesti Energia keskmine vedelkütuste müügihind oli kolmandas kvartalis 458 eurot tonn, tõustes aastaga 18 protsenti. Tulevikutehingutega on Eesti Energial kaetud vedelkütuste müüki septembri lõpu seisuga 38 100 tonni jagu, tehingute keskmine hind on 463 eurot tonn.

Kontserni muud tulud vähenesid 11,8 miljoni euro võrra peamiselt energeetikaseadmete ja remondi- ning ehitusteenuste müügi vähenemise ning telekommunikatsiooniteenuste ehk internetiühenduse pakkumise ärist väljumise tõttu.

Põlevkivist toodetud vedelkütuste müük kasvas 68,5 protsenti, ulatudes 60 000 tonnini. Kontserniväline põlevkivimüük oli 0,3 miljonit tonni, mis on 40,3 protsenti vähem kui aasta varem.

Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik ütles, et suurimat positiivset mõju avaldas käibele vedelkütuste müük. “Praegu käib meie uues Enefit280 õlitehases kuumkäivitamine, mis tähendab, et mõne aja pärast hakkab tehas õli tootma ning meie vedelkütuste tootmismaht kasvab oluliselt.”

Kaasiku sõnul on rohkem kui 18 000 klienti sõlminud Eesti Energiaga avatud turu elektrilepingu, mis hakkavad kehtima aasta algusest turu avanedes kõigile Eesti klientidele. Positiivset trendi näitavad Kaasiku sõnul ka Eesti Energia tulemused Läti ja Leedu turgudel, kus ettevõte on konkurentsisituatsioonis tegutsedes järjepidevalt oma äriklientide hulka oluliselt kasvatanud.

Eesti Energia investeeris kolmandas kvartalis 111 miljonit eurot ehk üheksa protsenti vähem kui mullu samal ajal. Muutus on tingitud sellest, et mitmed olulised investeerimisprojektid on jõudnud lõppfaasi. Enefit280 õlitehase ehitus on lõpetatud ning tööd on alustanud nii Narva kui ka Paldiski tuulepargid.

Jaotusvõrgu valdkonnas investeeris kontsern kolmandas kvartalis kokku 27 miljonit eurot elektrivõrgu uuendamisse ja elektrivarustuse töökindlusse. Kolmanda kvartali võrgukadu vähenes aastaga 0,2 protsendipunkti 6,2 protsendile. Viimase aasta võrgukaod olid keskmiselt 5,8 protsenti.

Elektri ja soojuse tootmisesse investeeris Eesti Energia 51 miljonit eurot, sealhulgas 41 miljonit eurot Auvere 300-megavatise elektrijaama ehitusse ja viis miljonit eurot Iru jäätmeenergiaploki rajamisse. Kütuste valdkonna investeeringud moodustasid kvartaliga 27 miljonit eurot, sealhulgas läks 13 miljonit eurot Enefit280 õlitehase ehitusse ja üheksa miljonit eurot põlevkivitööstuse infrastruktuuri arendamisse.

Jätkuvad investeeringud Auvere elektrijaama ning Iru jäätmeenergiaplokki ning Narva elektrijaamade väävlipuhastusseadmete paigaldamisesse. Elektrilevi olulisemad investeeringud on seotud võrgu uuendamisega elektrikatkestuste vähendamiseks. Kogu Elektrilevi kasum on igal aastal suunatud elektrivõrgu kvaliteedi parandamisse.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Energiaturu avanemine. Talleta püsiviide.