Eesti Energia: kaevemahte võiks suurendada 10-15 protsendi võrra

TALLINN, 4. märts, BNS – Eesti Energia hinnangul võiks põlevkivi kaevemahte kas arvestada teatud perioodi keskmisena või neid kasvatada näiteks 10–15 protsendi võrra 22–23 miljoni tonnini aastas.

"Kunagi see limiit [kaevemaht 20 miljonit tonni aastas] sai pandud selleks, et piirata saastavaid keskkonnamõjusid. Sellest on palju aastaid möödas ja vahepeal on palju investeeritud keskkonnamõjude vähendamiseks ja tehnoloogia on palju edasi arenenud. Kui me täna võtame, kui palju sama mahu põlevkivi ümbertöötlemiseks keskkonda saastatakse, siis on see kordades vähem kui 10 aastat tagasi," rääkis Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter intervjuus BNS-ile

Olukord on muutunud võrreldes ajaga, kui piirmahuks kehtestati 20 miljoni tonni aastas, märkis Sutter. Tema sõnul on Eesti Energia siiski arvestanud ettevõttele eraldatud kaevemahuga ja ei vaja lisamahtu, kuigi teatud juhtudel võiks seda kasutada. "Ütleme, et kui korraga oleks hästi külm talv ja oleksid elektrihinnad sellised, et me kõigi elektrijaamadega, kaasa arvatud vanadega, suudaksime toota, siis, jah, me suudame tarbida põlevkivi rohkem, kui meil on tänased limiidid."

Sellises olukorras võiks Sutteri hinnangul olla nii-nimetatud puudujääk umbes 2-3 miljonit tonni põlevkivi aastas, kuid praeguste piirangute puhul on Eesti Energia sellega arvestanud ja sellise olukorra tekkel lihtsalt maksimeeriks põlevkivi kasutamisest saadavat tulu.

Sutteri hinnangul võiks põlevkivi kaevemahtusid arvutada üle erinevate aastate. "Näiteks võib-olla 2015 on selline aasta, et see 20 miljonit ei tuleks mitte kuidagi täis, ükskõik kui palju lubada kaevandada. Õlihind on madal ja mõned õlitehased Eestis seisavad, lisaks on elektrihinnad talvel üle ootuste madalad ja me toodame elektrit vähem, kui planeerisime. Kui samas tuleb üks hästi külm talv, kus on elektri- ja õlihinnad on head, siis sellel aastal kaevandada põlevkivi 10 protsenti rohkem ei tohiks probleem olla ei keskkonnale ega ka Eesti poliitikale."

Eesti Energia puhul ei ole kaevemahud niivõrd suur küsimus kui VKG-l, rääkis Sutter. Ta lisas, et VKG-l võiks vähemalt lasta välja kaevandada see osa, mis neil varasematel aastatel on kaevandamata jäänud.

Põlevkivi kasutamise riikliku arengukava 2016-2030 eelnõu kohaselt jäetakse lubatud kaevandamismääraks aastas 20 miljonit tonni ja arengukava perioodil on vajalik 1-2 uue kaevanduse rajamine.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektriturg. Talleta püsiviide.