Eesti Energia Jordaania projekti esimene kasum tuleb sügisel

TALLINN, 6. märts, BNS – Eesti Energia Jordaania põlevkivikaevanduse ja elektrijaama rajamise projekti esimene kasum peaks tulema sügisel, peale seda kui suurinvestoritega on allkirjastatud rahastamisleping.

"See on selline etapiviisiline projekt, nii et me selle hetkeni, kui sinna hakkavad suured rahad minema, vähendame oma osalust oluliselt ja selle käigus üritame koju tuua arendusetapi preemia. Eesti Energia põhiline plaan oli anda projektile lisaväärtus, panna see käima ja siis sealt vaikselt, etapihaaval välja tulla," ütles Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter BNS-ile.

"Projekt on väga aktiivses faasis. Praegu toimuvad potentsiaalsete investoritega viimased läbirääkimised, et see finantspakett kokku saada ja alustada reaalselt ehitustegevustega," lisas ta. "Täpsemad uudised tulevad koos financial close'iga. See peaks praeguste plaanide järgi olema sügiseks tehtud."

"Jordaanial on tõesti probleem, et ta on väga suur elektri importija. Tal ei ole omal kohalikku toorainet, millest elektrit toota. Ka elektri tootmine käib seal paljugi õli ja gaasi baasil," rääkis Sutter. "Kohalikust toorainest energiat tootev oma põlevkivielektrijaam on neil riiklik prioriteet."

Jordaaniasse planeeritud esimese põlevkivielektrijaama netovõimsus on 470 megavati ning selle valmimine on kavandatud 2018. aastasse. Õliprojekti eelarendus kestab eeldatavalt 2016. aastani. Eelarenduse jooksul arendab Eesti Energia osa Attarat Um Ghudrani nimelisest maardlast.

Möödunud aasta lõpus sõlmis emaettevõtte kaudu osaliselt Eesti Energiale kuuluv Attarat Power Company (APCO) Jordaania valitsusega 30-aastase elektri ostu-müügi lepingu ning muud põlevkivielektrijaama rajamiseks. Jordaania valitsuse garanteeritud lepingu kohaselt ostab Jordaania riiklik elektrifirma National Power Electric Company (NEPCO) kogu põlevkivielektrijaamas toodetud elektri. Leping kehtib 30 aastat ning NEPCO-l on õigus lepingut pikendada 14 aasta võrra.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, YYY (Elektri turg). Talleta püsiviide.