Eesti Energia alustab kolme uue elekripaketi müüki kolmapäeval

NB! Oluliselt täiendatud.
TALLINN, 25. september, BNS – Alates kolmapäevast saab Eesti Energiaga sõlmida avatud turu elektrilepinguid, valida saab kolme elektripaketi vahel, mis kannavad nimesid “Kindel”, “Kombineeritud” ja “Muutuv”.
“Kindel” elektripakett tähendab elektrimüüjaga kokkulepitud hinda kilovatt-tunni kohta, “Kombineeritud” paketis saab 50 protsenti tarbitud elektrist osta kokkulepitud hinnaga ja 50 protsenti börsihinnaga, millele lisandub elektrimüüja marginaal, “Muutuva” paketi hind sõltub täielikult elektri börsihinnast.
“Kindel” pakett sobib Eesti Energia hinnangul enim just neile, kelle jaoks on elektrikulud pere-eelarves olulise tähtsusega ning kes soovivad hinnakindlust. Valida saab nii kuue kuu ning ühe-, kahe- ja kolmeaastase lepinguperioodi, aga ka näiteks Rohelise Energia versiooni, mille puhul ostab klient 100 protsenti taastuvatest allikatest toodetud elektrienergiat.
“Kombineeritud” elektripakett sobib neile, kelle igakuine elektrikulu ja pere-eelarve võimaldavad mõõdukalt riski võtta, märkis ettevõte. Kui börsihind tõuseb, kallineb ka elektriarve, kuid kuna see moodustab hinnast üksnes poole, on börsihinna mõju arvele vaid osaline. Valida saab nii kuue kuu ning ühe-, kahe- ja kolmeaastase lepinguperioodi, aga samuti Rohelise Energia versiooni.
Eesti Energia juhatuse liige Margus Rink sõnas pressikonverentsil, et nii kindla kui kombineeritud paketi ennetähtaegsel lõpetamisel kaasneb sellega lepingu lõpetamise tasu, mis on 20 protsenti tarbimata jäänud elektri keskmisest maksumusest.
Rink lisas, et peale internetis või telefoni teel lepingu sõlmimist, on inimesel õigus sellest ka kahe nädala jooksul loobuda. Klienditeeninduses või Eesti Postis sõlmitud lepingute puhul see õigus puudub.
“Muutuv” elektripaketti valides tuleb arvestada, et elektrienergia kulude planeerimine kujuneb üpris raskeks. Hind muutub igal kuul ning jooksva kuu kilovatt-tunni maksumus selgub alles järgmise kuu alguses. Muutuva elektripaketi lepingud on tähtajatud ja valida saab ka Rohelise Energia versiooni. Sellise paketi lepingust saab loobuda ühekuulise etteteatamistähtajaga ja sellega eraldi tasu ei kaasne.
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ütles pressikonverentsil, et ettevõte on saanud vabaturgu testida nii Läti ku Leedu turul ja kaks kolmandikku ettevõtte kasumist on tulnud just vabaturult ja ekspordist. Seetõttu loodab ettevõtte säilitada sama suure turuosa ka Eesti jaeturul.
Kui palju võib elektri hind järgmisel aastal turu avanedes tõusta, ei soovinud Liive konkreetselt prognoosida. “Praegu on meie keskmine pakkumine tulevaks aastaks fikseeritud paketi puhul 5,95 eurosenti kilovatt-tund,” sõnas ta. “Milliseks kujuneb tuleval aastal elektri keskmine hind, sõltub juba mitmetest asjaoludest nagu elektri hind börsil ja ka sellest, mida konkurendid pakuvad,” lisas ta.
Liive sõnul on loomulik, et Eesti Energia tuleval aastal mingi osa turust kaotab. “Samas kogemus suurklientidega on näidanud, et 70 protsenti jäi meiega,” sõnas ta. Liive märkis, et turu avanedes on Eesti Energia konkurentsieelised kodumaine elektritootmine, lihtsad ja loogilised tooted ning kõige laiem teeninduskanalite valik.
Praegu moodustavad kodutarbijad Eesti Energia kliendibaasist 25 protsenti ja ärikliendid 75 protsenti.
Eesti Energia juhatuse liige Margus Rink sõnas pressiteates, et nii uute pakettide väljatöötamisel kui e-teeninduse arendamisel peeti silmas seda, et eestimaalased ostavad elektrit avatud turult esmakordselt. “Oleme lähtunud oma senisest avatud turu kogemusest kolmes Balti riigis, samuti tutvunud Põhjamaade elektritarbijate eelistustega, kus enamasti sõlmitakse aastaseid kokkulepitud hinnaga lepinguid,” sõnas Rink.
Ringi sõnul panustab Eesti Energia enim elektrilepingute sõlmimisele e-teeninduses, kus ettevõte suudab nüüdsest üheaegselt teenindada pea kaks korda rohkem kliente kui varem. “Usume, et meie e-teenindus on lihtsaim viis elektrilepingu sõlmimiseks,” rääkis Rink ligi poolteist aastat väldanud ettevalmistustöödest.
Avatud elektriturul tuleb igal kliendil otsustada, kas eelistada elektrimüüjat ja sõlmida leping või jääda riigi poolt välja töötatud üldteenusele. Otsustamist soovitab Margus Rink alustada küsimusest: “Kas elekter on minu igakuises eelarves olulise tähtsusega kulu?”. “Kui inimene vastab sellele jaatavalt, siis tasub tal Ringi sõnul elektrileping sõlmida.
Eesti Energia e-teeninduses saavad lepinguid sõlmida nii Elektrilevi, Imatra, VKG aga ka teiste võrguettevõtjate kliendid. Lisaks e-teenindusele saab elektrilepinguid sõlmida Eesti Energia klienditelefonil, Eesti Energia teenindusbüroodes ning Eesti Posti postkontorites üle Eesti.
Avatud turul saavad elektrilepingu sõlmida kliendid, kelle nimel on kehtiv võrguleping. Ühtlasi saab võrgulepingu omanik teisipäevast Eesti Energia e-teeninduses vormistada volitusi elektrilepingu sõlmimiseks. Kui võrguleping on korteriühistu või haldusfirma nimel, saab elektrilepingu sõlmida korteriühistu või haldusfirma, mitte aga elektritarbija.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektri turg. Talleta püsiviide.