Arukaevu: elektriturg muutub üha keerulisemaks

TALLINN, 25. september, BNS – Eesti Energia strateegiajuht Jaanus Arukaevu sõnul on elektriturg viie aasta pärast tunduvalt keerulisem kui praegu – elektri arvestamine taandub üha väiksematele ühikutele, elektri ostmine ja kasutamine muutub üha enam automatiseerituks ning suureneb elektri tarbijate ja tootjate koostöö.
Arukaevu rääkis teisipäevasel Energiafoorumil, et praegune tunnipõhine mõõtmine on keerukamate teenuste alustala. Kui praegu arvestatakse elektri hinda tunnipõhiselt, siis tulevikus võib turg minna tunduvalt väiksematele ühikutele. “See viib omakorda selleni, et inimene ei viitsi enam elektri arvestamisega tegeleda ja hakkab toimuma automaatne ostmine,” rääkis ta.
Arukaevu sõnul tähendab automaaatne ostmine suurimat hüpet elektriturul. Ta võrdles seda tehingute teostamisega väärtpaberiturul, kus enamik tehinguid teevad parima hinna saamiseks selleks vastavalt programmeeritud arvutid. “Elektri ostmine robotite poolt aitab muuta väiketarbija võrdseks suurtarbijaga.”
Tehniliselt näeb see tulevikus välja niimoodi, et inimene laeb elektrimüüja kodulehelt alla vastava programmi ja tellib endale seejärel koju tehniku, kes ühendab selle omakorda tema koduste elektriseadmetega. “See võimaldab tulevikus hakata elektrit ostma kõige parematel tingimustel,” märkis Arukaevu.
Ta lisas, et viia aasta pärast on selline “robot” tõenäoliselt enamus kodudes.
Järgmise muudatusena nimetas Arukaevu “juhtmeta elektrit”. “Tegelikult ei taha inimesed kogu aeg planeerida, et kuidas toimida ja küsimus on selles kuidas oma kodu võimalikult palju automatiseerida.” Arukaevu tõi siinkohal välja, et ka näiteks põrandaküte ei pea kogu aeg sees olema ja seda saaks väga lihtsalt edaspidi seadistada öisele töörežiimile. “Sellised lihtsalt automatiseeringud ongi praegu puudu,” sõnas ta. “Elektrit hakatakse kasutama hoopis keerulisemal moel.”
Arukaevu sõnul suureneb edaspidi ka elektril põhineva kütte ja ventilatsiooni kasutamine. “Energia säästmine toob pikemas perspektiivis kaasa elektritarbimise kasvu, kuna paljud seadmed nagu näiteks õhksoojuspumbad vajavad töötamiseks elektrit.” Lisaks on elektrit mõistliku hinnaga võimalik muuta ka süsinikdioksiidi vabaks, mis on tunduvalt kulukam näiteks biokütuste puhul.
“Elekter on teatud tundidel väga konkurentsivõimleine kütteliik,” märkis ta.
Arukaevu sõnas ka, et edaspidi rakenduvad majadele uued energiatõhususe nõuded, mistõttu majad muutuvad nii elektri tarbijateks kui tootjateks. “Seda saab teha ainult koostöös partneriga, kes võtab energia õigel ajal hea hinnaga võrku ja müüb talle juurde siis kui ta ise ei tooda.”
Samas lisas ta, et selliste süsteemide ülesehitus on väga keeruline.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektri hind, Elektri turg. Talleta püsiviide.