Ansip: Partsi tagasiastumiseks ei ole mingit põhjust

NB! Lisatud IRL-i esimehe kommentaar 8.-10. lõigus. Sama nii sise- kui ka majandusuudiste lindis.

TALLINN, 11. oktoober, BNS – Peaminister Andrus Ansipi hinnangul ei ole mingit põhjust, miks majandus- ja kommunikatsioonimister Juhan Parts peaks Eesti Energia Narva elektrijaama ehitushankega seonduvalt tagasi astuma.

Kui Parts peaks tagasi astuma, siis peaks peaministri hinnangul astuma tagasi terve valitsus. “Valitsusel aga ei ole mingisugust põhjust tagasi astuda, sest valitsus on langetanud uute katelde ehitamise otsuse lähtudes energiajulgeoleku alastest kaalutlustest,” kommenteeris Ansip neljapäeval valitsuse pressikonverentsil.

Valitsus ei saa peaministri hinnangul oma otsustes lähtuda ainult äriühingu kasumist.  ”Olen absoluutselt veendunud, et me käitusime õigesti Eesti riigi huvides. Meie huvi on selles, et Eestis oleks ka tulevikus elektrienergia saadaval.”

Ansip lisas, et tema ja teised valitsuse liikmed ei jäta enda ja Partsi vahele selles küsimuses ühtegi sentimeetrit.

Kommenteerides väidet, et Parts survestas Eesti Energia nõukogu, ütles peaminister, et Parts ei teinud seda üksi, vaid tal oli olemas selge valitsuse mandaat. “See oli valitsuskabineti otsus, et energiajulgeolek Eestis tuleb tagada ja uus elektrijaam tuleb ehitada. Partsi ainuisikuline süüdistamine on täiesti kohatu ja teenimatu.”

Peaminister nentis, et ta ei näe mingit põhjust investeeringuid pidevalt edasi lükata. “Me peame täna otsustama ka selle üle, milline saab olema Eesti majandus aastakümnete pärast. Me ei saa mõelda ainult tänasele päevale, me peame mõtlema ka sellele, et mis saab Eestist tulevikus.”

“Kui Eesti Energia oleks ainult kasumit taotlev äriühing, siis ta võiks ammu juba erastatud olla, aga me taotleme Eesti Energia kaudu ka mingite avalike huvide realiseerimist,” märkis ta.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehe Urmas Reinsalu sõnul toetab ta Juhan Partsi poolt Eesti energiajulgeoleku huvides tehtut, teatas IRL. Reinsalu sõnul on valitsuse otsus rajada Eestisse moodne põlevkivielektrijaam ühemõtteliselt vajalik Eesti energiajulgeoleku tagamiseks.

„See, et Eesti peab olema suuteline enda vajaduste katmiseks ise elektrit tootma, on olnud laiapõhjalise toetusega otsus,“ märkis ta. „Need, kes ütlevad, et Eestil pole uut elektrijaama vaja, unustavad, et ainult elektrikaablitega ei saa elektri varustuskindlust tagada.“

Elektrisüsteemioperaatorite organisatsiooni ENTSO-E viimane varustuskindluse aruanne näitab, et nii Soome, Läti, Leedu ja mõnede stsenaariumite puhul ka Eesti ei suuda talvisel ajal enam elektritarbimise tippe katta. Uus põlevkivielektrijaam on Reinsalu kinnitusel Eesti tarbijate elektriga kindlustamiseks tarvilik ning seda arvestades on ka Euroopa Liit andnud Eesti riigile loa toetada uue jaama rajamist tasuta CO2 kvoodi eraldamisega.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) teatas neljapäeva hommikul, et nõuab Partsi kohest ametist vabastamist seoses avalikuks tulnud faktidega, mis puudutavad Eesti Energia Narva elektrijaama ehitushanget.

SDE leiab, et Partsi usalduskrediit valitsuse liikmena on lõplikult ammendunud. “Parts vastutab otseselt ebaseaduslike ning riigile kahjulike otsuste eest, mis lähevad meile maksma vähemalt 650 miljonit eurot,” sõnas SDE esimees Sven Mikser.

Vaata Uudis arhiivi. Postitatud rubriiki Elektriturg, Energiaturu avanemine. Talleta püsiviide.