Ekspert: elektriturul napib innovatiivseid pakkumisi

elektriturgElektripakkujate võrdlusportaali Energiaturg.ee tegevjuht Pirmin Tamm leiab, et Eesti avatud elektriturule on lisandunud vähe innovaatilisi pakkumisi ja tarbija jaoks pole elavnemist toimunud.

“Tarbija seisukohast vaadatuna on uusi elektrimüüjaid ja innovaatilisi pakkumisi vähe lisandunud – suured lootused olid seoses Estlink 2 käiku laskmisega, kuid suuremaid muutusi see endaga kaasa ei toonud, kuna uusi elektrimüüjaid Põhjamaadest ei lisandunud,” kommenteeris Tamm turu seisu ERR-i uudisteportaalile.

“Uusi elektrimüüjaid peaaegu et ei olegi juurde tulnud ning samuti uusi innovaatlisi lahendusi on vähe,” lisas ta.

Ta märkis, et ametlikult on ainult Leedu Energia tütarfirma Geton Energy teada andnud, et kavatseb Eesti turule antud nime all siseneda.

Tamme sõnul võib tõdeda, et Eesti hinnad on Soomega pea võrdsed ning kuna Põhjamaades valitsevad hetkel madalad börsihinnad, on ka meie hinnad langustrendis olnud, seda kindlasti suuresti tänu Estlink 2-le. Selles mõttes võib tema sõnul öelda, et turg on avatud ja toimib.
“Tootja seisukohast vaadatuna on samuti Eesti tootjatel rohkem võimalusi eksportida, kuna tänu Estlink 2-le liigub suurem hulk elektrienergiat Eesti ja Soome vahel,” leidis ta.

Siiski nentis ta, et suuremal osa ajast liigub elekter Soomest Eesti poole. “Kuna elektriturg on väga muutlik, võib olukord väga kiiresti risti vastupidine olla ning hoopiski Eesti tootjad saavad antud olukorrast kasu lõigata,” oli Tamm lootusrikas.

Elektrituru avanemisega kohta üldiselt ütles Tamm, et see toimus ilma suuremate viperdusteta – mõningaid raskusi valmistas vaid arvete väljastamine ja kohale jõudmine.

Samuti oli probleemiks kõrged suvised elektrihinnad, kuid ka see probleem peaks tema sõnul nüüdseks tänu Estlink 2-le lahendatud olema.

Tamm rääkis, et möödunud aastaga võrreldes on elektrimüüjad hakanud aina rohkem avatumalt mõtlema. “Näiteks on osad aktiivsemad elektrimüüjad uusi lisandväärtusi pakkuma hakanud, et teistest eristuda, kuna hinnavahed on antud hetkel väga väikesed.”

Ta pakkus, et hinnavahed tulevikus suurenevad, kui elektrimüüjad leiavad turul oma niši, sest avatud elektriturg on Eestis alles lapsekingades ning turuosade jaotumine alles käimas. “Kui eratarbijad seda niivõrd veel ei tunneta, siis äritarbijad kindlasti, hinnavahed on läinud suuremaks ning juurdehindlus nii-öelda baashinnale ehk tulevikutehingule on võrreldes aasta tagusega suurenenud ehk tegemist võis olla turu hõivamisega debüütaastal,” arvas Tamm.

Eesti Energia turuosa on Tamme sõnul aasta tagusega võrreldes oluliselt kahanenud ehk siis teised elektrimüüjad on tublisti toimetanud. “Kindlasti ei saa väita, et Eesti Energia suur turuosa kuidagi takistab turu toimumist, kuna tarbijad on siiski need, kes valiku teevad.”

Elektrimüüja vahetamist ei pea kartma

Pigem on tema hinnangul põhjuseks asjaolu, et Eesti Energia oli nii pikalt monopoli seisuses, et inimesed usaldavad antud ettevõtet ning kardavad uusi lahendusi või teenusepakkujaid. “Iga asi võtab aega ning seda ka kindlasti turu avanemine elektrimüüjate vahetamise mõistes, kuna usaldust ei võideta päeva pealt ning brändi ülesehitamine on ajakulukas,” märkis ta.

Tamm soovis siinkohal tarbijaid julgustada, et elektri edastamise eest vastutab kohalik võrguettevõtja, mitte elektrimüüja. Ehk sisuliselt ei pea kartma, et ühel hetkel uue elektrimüüja puhul seinast elekrit ei tule – tarbija jaoks muutuvad ainult arve saatja rekvisiidid ja hind arvel, isegi elektrinäitusid teavitatakse samal viisil edasi.

Samas arvas Tamm, et Turg oleks paremas seisus, kui Eesti Energia turuosa jätkuvalt kahaneks, kuna see näitaks, et pakutakse uusi innovaatilisi lahendusi ja lisandväärtusi tarbijatele ning et hinnad on hakanud rohkem eristuma, kuniks see ei muutu, ei tasu loota ka suurematele turukorrigeerimistele turuosa suurust silmas pidades. Esimesed julged sammud selleks on astutud ning tasub loota, et see niimoodi ka jätkub.

Majandusministeerium: turg on heas seisus

Majandusministeeriumi energeetika osakonna juhataja Timo Tatar leiab, et Eesti avatud elektriturg on suuremate probleemideta tööle läinud ning konkurents toimib hästi.

“Võib öelda, et meil on elektriturg kenasti toiminud. Meil on jaeturul konkurents, meil on mitmeid elektrimüüjaid, marginaalid on väikesed,” ütles Tatar ERR-i uudisteportaalile.

“Hulgiturul on parim indikaator see, et tänu uutele ühendustele ja isegi enne Estlink-2 valmimist on meie elektri hind kenasti integreeritud Põhjamaadega, mis on Euroopa üks efektiivsemalt toimivaid elektribörse,” lisas ta ning lisas, et rahuloluks on põhjust ka elektriböriga.

Küsimust, kuidas hinnata kriitikat, mis väidab, et energiaturul konkurents ei toimi ja arenguid pole olnud tükil ajal, pidas Tatar veidraks. “Kas meil leiva- või saiaturul konkurents toimib? Minul sellist küsimust ei tekigi. Mitmes poes on erinevad saiad müügil ja mul on võimalus valida kas Kirde sai või Perenaise sai. Võibolla see hinnaerinevus on väike, aga see näitabki seda, et kõik pingutavad,” leidis Tatar.

Tatar märkis, et kui Eesti Energia osakaal turul on kõrge, ei tähenda, et midagi on halvasti. Ta viitas siiski trendile, et Eesti Energia turuosa on vähenemas. “Lähtepunkt oli ju see, et Eesti Energia osakaal oli 100 protsenti ja teistel null protsenti turust,” lausus Tatar.

Palo: koalitsiooni eesmärk on suurendada konkurentsiameti rolli avatud elektriturul

Majandusminister Urve Palo märkis, et elektriturg on täna võimekam kui aasta tagasi ning seda eelkõige Estlink2 merekaabli käivitumise tõttu, mis on suurendanud Eesti turul oluliselt konkurentsi.

“Muidugi on veel teha. Näiteks siiani on OÜ Elektrilevi koostöö emaettevõttega tihedam kui teiste elektrimüüjatega. Sel sügisel on plaanis selle olukorra lahendamiseks saata riigikogu menetlusse ühe elektriarve rakendamise kohustus. Koalitsiooni eesmärk on samuti suurendada Konkurentsiameti rolli, et turg toimiks veelgi paremini,” lausus Palo.

“Töötame täna uue energiamajanduse arengukavaga, mis toob juurde senisest enam taastuvenergia- ja väiketootmisi, mis mitmekesistab turgu, annab inimestele tööd ja suurendab energiajulgeolekut,” lisas Palo.

Tänase seisuga on Eesti elektriturul 12 teenusepakkujat. Eesti Energia osakaal avatud elektriturul on 59,5 protsenti. Viimane Eesti Energia suur turuosa langus toimus, kui jaanuaris kaotati mõned suurkliendid. Nende lahkumisega kaotati 11,6 protsendi suurune turuosa.

Allikas: http://uudised.err.ee/v/majandus/6e8cee31-335d-47eb-96b2-8d908155c321